Yapay Zeka Denince Aklımıza Ne Gelir_

Yapay zeka denince aklımıza, “insan gibi davranışlar sergileme, sayısal mantık yürütme, hareket, konuşma ve ses algılama gibi birçok yeteneğe sahip yazılımsal ve donanımsal sistemler bütünüdür.” ifadesi gelmez. 🙂 Fakat yapay zekaya örnek verince hemen bir hııı… duyar gibi oluyoruz. Ben bu yazıda yapay zekaya örnek olan gelişmelerden bahsetmek istiyorum. Şu sıralar evde kalmamız gerektiğini de düşünecek olursak, film örnekleri de oldukça ilgi çekici olacaktır.

 Yapay zeka konulu filmler;

Matrix, 1999 yapımı ve bir üçleme olarak izleyiciyle buluşan Matrix serisi, programlamanın, sanal ve arttırılmış gerçeklik kavramlarının bilindik masallara yapılan atıflarla (Uyuyan Güzel, Alice Harikalar Diyarında vb.) harmanlandığı kaliteli bir yapım olarak anılmaktadır. Hala izlemediyseniz mutlaka izlemeniz gerekiyor.

Interstellar, 2014 yapımı olan filmde üç gezegene birer astronot ile yapay zekaya sahip birer robot birlikte gönderilmiştir. Yapay zekaya farklı bir bakış açısı katan güzel bir film.

The Machine, Chappie, I, Robot, Ex Machina, The Blade Runner 2049, The Terminator, Avengers … filmleri tavsiye edebileceğim diğer güzel örneklerdir.

Hayatımızdan birkaç örnek;

Telefonlarda:Sanal kişisel asistanlar mesela Siri, Alexa, Cortana ve Google Asistanı ses tanıma sayesinde talimatları takip edebiliyorlar. Bu asistanlar doğal insan konuşmasını işler, istenen komuta uyar ve giderek daha doğal bir şekilde tepki verir. Aynı zamanda çok sayıda farklı diyaloğu çeşitli şekillerde öğrenirler.

Televizyonlarda: Film veya Netflix gibi TV programlarını önermek için kullanılır. Daha önceden görüntülenen programları analiz ederek alışkanlıklarınızı belirler ve ona uygun seçenekler sunar. Hangi kullanıcıların hangi filmlerden hoşlandıklarını, onların yüksek izlenme oranına bakarak popüler olanları belirleyebilir.

Hastanelerde: Makine öğreniminin hastanelerde kullanımı ise doktorların hastaya daha doğru tanı koyması sırasında kullanılabiliyor. Özellikle kanser tanısı ve göz hastalıklarında bu sistemler çok işe yarıyor diyebiliriz. Bilgisayarlar bir hastanın retinasını, cildinde bir noktayı ya da mikroskop altındaki bir hücresini yeni görüntüler ile analiz edebiliyorlar.

Yapay zeka kullanımını sıklıkla, bankalar, sosyal medya hesapları, e-postalar, bilim, sanat, spor, eğitim alanlarında görebiliyoruz. Bunun dışında robot Sophia ve kardeşi Little Sophia gibi robotlar da artık aramızda bulunmaktadır.

Tuğba Turan

Atölye Vizyon'da çocuğunuz geleceğin teknolojisini öğrenerek  hem eğleniyor  hem de öğreniyor. Yeni keşifler yapıyor, üretiyor ve icatlar çıkarıyor.

Pinoo Kodlama, Robotik ve Maker Eğitim Kitleri 

 

Diğer Blog İçerikleri