Toplum 5.0

Endüstri 4.0’ün zirve yaptığı hatta yavaş yavaş Endüstri 5.0 çağının temellerinin atıldığı şu son zamanlarda, avantajların yanında birçok endişe de beraberinde geliyor. Bu endişelerin çoğu istihdam üzerine diyebiliriz.

Endüstri 4.0 birçok iş alanında insan gücünün yerini makine gücünün almasını sağlayan bir endüstri devrimidir ve ağır ve tehlikeli işleri kolaylaştırarak ekonomik kalkınmayı ve refahı desteklemektedir.

Fakat bu değişime uyum sağlayamayanları kümeden dışarıda bırakmaktadır. İnsanları bu yeni sürece nasıl dahil edebiliriz?

Almanya’nın Hannover şehrinde gerçekleşen dünyanın en kapsamlı teknoloji fuarlarından CeBIT’te Society 5.0 (Toplum 5.0) felsefesini tanıtan Japonya başbakanı Shinzo Abe, bu felsefeyi “Teknoloji toplumlar tarafından bir tehdit olarak değil, bir yardımcı olarak algılanmalı.” inancıyla temellendirdiklerini söyledi.

TOPLUM 5.0 sayesinde insanlar ve toplumlar da, bu yenileşme sürecinde var olan sorunları iş birliği halinde çözmek durumundadırlar. İnançlar, ön yargılar, politika gibi bariyerlerin insanlar tarafından yıkılarak değişen çağa ayak uydurmaları gerekmektedir.

Yani TOPLUM 5.0’ın ilerlemesi ve gelişmesi daha konforlu bir yaşamı da beraberinde getirecektir.

Büşra Kervankıran

Atölye Vizyon'da çocuğunuz geleceğin teknolojisini öğrenerek  hem eğleniyor  hem de öğreniyor. Yeni keşifler yapıyor, üretiyor ve icatlar çıkarıyor.

Pinoo Kodlama, Robotik ve Maker Eğitim Kitleri 

 

Diğer Blog İçerikleri