Tinkercad ve Tasarım

Çocuklara boyut kavramını anlatırken en ve boy kavramlarından bahsederiz. Klasik bir soru ile başlayalım. 2 boyutu tanımlarken aklınıza ilk gelen örnek nedir? Eni ve boyu olan bir düzlemsel tanımlamadır aslında ama herkes gibi bu soruya cevabınız direkt kağıt örneği olacaktır. Kağıt 2 boyutlu cisme güzel bir örnektir. Ancak kağıt 2 boyutlu bir cisim değildir. Eni ve boyu var ama aynı zamanda kağıt ince olsa da belirli bir kalınlığı vardır. Evet, kağıt 2 boyutludur diyerek masum bir yalan söyleriz genelde ama ne yapalım en basit örneklerden biridir sonuçta.

Etrafımızda gözlerimizle ya da farklı araçlar kullanarak gözlemleyebildiğimiz her şey 3 boyutludur. Bilgisayar ortamında düşündüğümüzde ekranda çizim programlarını kullanarak gördüğümüz her şey 2 boyutlu olarak düşünülebilir. Biz bu 2 boyutlu çizimlerimizi birleştirerek bir tasarım oluştururuz. Tasarımımız farklı açılardan bakıldığında, gerçek hayatta görebildiğimiz eşyalara benzeyebilmektedir. Çocukların bilgisayar ortamında çizim aracı olarak ilk gördükleri Paint çizim programı olmaktadır. Pastel boya yapar gibi zevkle çizimlerini yaparlar. Yukarıda da örneklendirdiğimiz gibi kağıt 2 boyuta örnek değildir ancak genelde 2 boyut olarak nitelendirebiliyoruz. 2 boyuttan 3 boyuta geçiş aşamasında Paint bize basit araçlarla yol göstermektedir. Paint’in de sınırları var tabii ki. Biraz daha aracın ve nesnenin bulunduğu ve yine çocukların öğreniminin kolay olduğu bir program var mıdır acaba? Evet internet üzerinde fazlaca çizim programı var. Birçoğunu kullanabilirler. Kullanım kolaylığı ve özellikle 3 boyutlu tasarım için internet tarayıcıları üzerinden kurulum yapmadan kullanabileceğimiz Tinkercad çocukların tasarımlarını oluşturmaları için çok fonksiyonel bir platform. Biraz Tinkercad ile neler yapabileceğimizi anlatalım.

Tinkercad erişimi kolay bir program. Kendi sitesi üzerinden üye olarak kolayca giriş yapılabiliyor. Giriş yapıldıktan sonra karşımıza tasarımlarımızın listelendiği bir sayfa gelmektedir. 3 boyutlu tasarımlar, elektronik devreler ve aynı zamanda blok tabanlı kodlama alanında çalışma yapmamız için fırsat sunulmakta. 3 Boyutlu Tasarımlar konusunda her yeni çalışmamızın kendi üyeliğimiz altında kaydedilip saklanması bize güven vermektedir. Dilediğimizde tasarımlarımıza tekrar tekrar dönüp düzenleme yapabiliriz. Gelelim tasarım ekranı ve araçlarına.

Yeni tasarım oluştur butonuna basarak yeni bir dünyaya açılıyoruz. Karşımıza çalışma alanı ve sağ tarafında çeşitli araçların bulunduğu bir sekme gelmektedir. Önümüzdeki çalışma alanını mouse yardımıyla rahatça döndürüp yönetebilmekteyiz. Yapacak olduğumuz 3 boyutlu tasarım çalışmasını düşündüğümüzde önemli olan da çalışmayı her bakış açısından rahatça gözlemleyebilmek değil midir zaten? Sağ taraftaki paneli açacak olursak farklı tarz nesnelerin bir grup içerisinde bulunduğunu görmekteyiz. Bu da istediğimiz araca kolaylıkla ulaşabilmemizi sağlıyor.

Peki, nesneler var ama dilediğim şekli kendim çizebiliyor muyum? Bu soruyu iki farklı şekilde yanıtlayacak olursak birincisi; serbest çizim aracı bulunmakta. Kalem ile çizer gibi çizimlerimizi gerçekleştirebilmekteyiz. İkincisi; şekilleri bir araya getirerek gruplandırarak, farklı şekiller oluşturabilmekteyiz. Gruplandırdığımız şekilleri, başka şekilleri delme aracı olarak kullanıp bölme ve kesme işlemleri yapabilmekteyiz. Böylece hayal gücümüzdeki şekillere ulaşabilmekteyiz. Peki, bir çalışmada oluşturduğum özgün çizimleri kaydedebiliyor muyum? Farklı 3 boyutlu tasarımımda aynı şekilleri kolayca kullanabiliyor muyum? Sorularımızın cevabı evet. Tasarım ekranımızda sağ sekmede bulunan “Sizin parçalarınız” bölümüne tıklayarak dilediğiniz tasarımı kendi listenize, istediğiniz isimlendirmeyi yaparak ekleyebilirsiniz. İstediğimiz parçaları listemize ekledikten sonra tekrar kullanacağımız zaman nereden ulaşırım derseniz, yine parça listenize gidin ve eklemiş olduğunuz tasarımlarınızın orada yer almakta olduğunu göreceksiniz.

Çocuklar açısından öğrenimi ve onlara öğretimi kolay olan bu platform ile, onların hayal güçlerini de kullanarak yani bir ekip çalışmasıyla harikalar yaratabilirsiniz. Tasarımlarınızın kolay erişilebilir ve güvenli bir ortamda saklanması ne hoş değil mi? Tasarımlarınız sizin hayal gücünüzün temsilidir. Onları koruyup saklamak ise Tinkercad’in görevidir.

 

Can TOPÇU

Atölye Vizyon'da çocuğunuz geleceğin teknolojisini öğrenerek  hem eğleniyor  hem de öğreniyor. Yeni keşifler yapıyor, üretiyor ve icatlar çıkarıyor.

Pinoo Kodlama, Robotik ve Maker Eğitim Kitleri 

 

Diğer Blog İçerikleri