RaspberryPi

Raspberry Pi kredi kartı boyutunda bir bilgisayardır. Televizyonunuza bağlayıp görüntü alabilir, bir klavye bağlayabilirsiniz. Yetenekli küçük bir bilgisayar diye adlandırdığımız Raspberry Pi ile normal masaüstü bilgisayarlarda yaptığınız işleri örneğin, sözcük işlemciler ve hesap programları (Word, Excel) ile çalışabilir çeşitli oyunlar oynayabilirsiniz. Ayrıca yüksek çözünürlüklü HD videolar oynatabilirsiniz. Ayrıca tüm dünyada çocukların alıp kullanabileceği, basit programlama yapabilecekleri hatta deneylerinde kullanabileceği uygun fiyatlı bir bilgisayar gibi düşünebilirsiniz.

Raspberry-Pi

Pi, çocukların bilgisayarların çalışma mantığını anlaması ve basit kodlama yeteneği kazanması için geliştirildi. Pi internet tarayıcısı konusunda kısıtlı olsa da, masaüstü bilgisayar yerine kullanmak da mümkün hale geldi. Ancak Pi’nin daha binlerce kullanım senaryosu var.

Hava durumu istasyonu, sanal yardımcı, medya merkezi, akıllı ev gereci, robot beyin, eski oyun konsolu, drone yardımcısı ve daha birçok farklı cihaz üretmek amacıyla Pi kullanıldı ve yeni alanlarda kullanılmaya devam ediyor.

Raspberry Pi B model

Masaüstü Bilgisayar- Cihaza USB klavye-mouse ve HDMI üzerinden bir monitör/TV bağlamanız yeterli. Bir web tarayıcı, kelime işlemci gibi işleriniz için kullanılabilir.

Web Sunucu- Raspbian distrosunu kurduktan ve Ethernet veya WLAN bağlantısını yaptıktan sonra tek yapmanız gereken repository den bir web server indirip kurulumunu yapmak.

DLNA Sunucu- Multimedya dosyalarınızı ortak bir yerde tutup ağ üzerinden TV, müzik seti gibi cihazlarda oynatabilmeniz için Raspberry Pi’nizi bir DLNA sunucu olarak kullanabilirsiniz.

 Ağ Kamerası- Raspberry Pi’nin CSI portu ve kendi kamerası ya da USB’den bağlayacağınız bir web kamerası ile cihazınızı bir ağ kamerası ve kayıt aracına (NVR) dönüştürebilirsiniz.

Meteoroloji İstasyonu- Raspberry Pi’nin bir diğer güzel yanı GPIO pinleri üzerinden farklı çevre birimleri (ör. sıcaklık, nem sensörleri, I2C cihazlar vb.) bağlayabilmeniz.

Akıllı Hoparlör- Raspberry Pi’nize bir hoparlör ve bir mikrofon ekleyip akıllı bir hoparlöre sahip olabilirsiniz.

Ev Otomasyonu- Yabancıların “last but not least” deyimi vardır ya, bu benim favorim. Eğer bir akıllı ev yapma hayaliniz var ise Raspberry Pi’nizi farklı sistemlerin entegrasyonunu sağlayan bir IoT servis hub olarak konumlandırabilirsiniz.

 

 

Daha Fazla Video İçin Youtube Kanalımızı Ziyaret Edebilirsiniz

YOUTUBE