Atölye Vizyon, teknolojinin hızla geliştiği son döneme tanıklık etmiş olan bir ekibin, tecrübelerini çocuklara ve gençlere aktarmak için bir araya geldiği bir kodlama, robotik, tasarım, 3B yazıcı ve maker atölyesidir.

Hayal gücünü, tasarımı, yaratıcılığı, üretimi, girişimciliği ve yetenek kazandırmayı temel alan çalışmalarımız ile çocuklara ve gençlere yeni ufuklar açabilmeyi hedefliyoruz. Alanında tecrübeli mentorlarımız, çok sayıda farklı materyalimiz ile, yenilikçi öğrenme modellerini çocuklarla buluşturuyoruz.

Bizler maker ruhunu benimsemiş kişiler olarak, çocukların ve gençlerin, bir yandan problem çözme ve analitik düşünme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olurken, diğer yandan teknolojiyi nasıl kullanabileceklerine dair bilgilerimizi aktarıyoruz.

Günümüzde, kodlama artık herkesin bilmesi gereken bir konu olarak görülmektedir. Bunun nedeni, kodlama öğrenmenin getirdiği en temek kazanım olan analitik düşünme yeteneğinin önemidir. Analitik düşünmek, karşımıza çıkan problemleri aşmak için konunun temeline odaklanıp, detayları da gözeterek kalıcı çözümler üretebilecek şekilde sistematik düşünebilmek demektir. Analitik düşünebilen kişiler, kavramlar arasında ilişki kurabilen ve bunlardan yeni fikirler oluşturabilen kişilerdir. Bu kişiler, karşılaştıkları her türlü probleme sistematik düşünce ile yaklaşır ve çözüme kolayca ulaşır. Kodlamanın özünde de analitik düşünce vardır, bu nedenle, öğrenmesi zor gibi görünmesine rağmen, doğru anlatıldığında kolay öğrenilir ve öğrenildikten sonra uygulanması oldukça keyiflidir.

Atölye Vizyon’da bizler çocuklara ve gençlere, birçok farklı sistem ve materyal kullanarak, kodlamanın ne kadar kola ve eğlenceli olduğunu gösteriyoruz. Farklı materyaller ile çocuklara aynı mantığı nasıl farklı şekilde oluşturabileceğini oyunlaştırma teknikleri ile anlatıyoruz. Oyunlaştırma en güzel ve en kalıcı öğrenme yöntemlerinden biridir, bilginin hayatın akışı içinde öğrenilmesini sağlar. Böylece çocuklar bilimi sadece okul sıralarında okuyup dinleyerek değil, deneyimleyerek, gözlemleyerek ve eğlenerek öğreniyorlar.

Atölye Vizyon’dan bahsederken, değinilmesi gereken konulardan biri de tasarım ve 3 boyutlu yazıcıların nasıl çalıştıkları, yazıcılarda basılan tasarımların nasıl hazırlandığını gösteriyor ve arkadaşlarımızın da deneyimlemelerini sağlıyoruz. Bu sayede gelişimine tüm hızıyla devam eden yeni nesil bir teknoloji ile bugünden tanışmış oluyorlar.

Bunlar ve daha fazlasını, bir bütün halinde anlatarak, teknolojik farkındalığı ve analitik düşünme yeteneğini geliştirmeye destek vermenin yanında, çocukların kendi yeteneklerinin farkına vardıkları, keyifli ve mutlu bir ortam sunuyoruz.

Atölye Vizyon’da bizler ilk günden bu yana yüzlerce aileye büyük bir keyifle bunlara anlattık ve aynı heyecanla anlatmaya devam ediyoruz. Bugüne kadar atölyelerimize katılan yaklaşık üç bin genç arkadaşımızın mutluluk ve heyecanlarını gördükçe, binlercesine daha ulaşabilmek istiyoruz.

Dünya hızla ilerliyor, bilgiye erişimin bu derece hızlı ve kolay olduğu günümüzde, çağın gerisinde kalmanın mazereti olamaz. Elimimizde teknoloji gibi bir güç varken bunu en güzel şekilde anlatmak, atölye çalışmalarımızı erişebileceğimiz her bireyle paylaşabilmek en büyük motivasyonumuz.

Yolculuğumuza 2016 yılında başladık, çok geçmeden, 2017 yılı içinde, Türk yazılım sektörünün öncü isimlerimden Sayın Tuğrul Tekbulut da, hayallerimize destek vermek için, Atölye Vizyon ekibine katıldı. Kendisinin desteği, doğru yolda olduğumuz konusunda inancımızı arttırdığı gibi hayallerimizi daha ileri taşımamız için de itici bir güç oldu.

Gebze, Kurtköy ve Ataşehir şubelerimizde gerçekleştirdiğimiz düzeli atölye programlarımız, sosyal sorumluluk projelerimiz, şirketler, belediyeler ve okullarda gerçekleştirdiğimiz özel etkinliklerimiz ile, ülkemiz gençlerinin dünya ile aynı hızda hatta daha hızlı ilerlemeleri için çaba gösteriyoruz.

Atölyelerimiz ile değerli öğrenci arkadaşlarımıza, algoritmik düşünme ve kodlama mantığını, yaş gruplarına uygun materyallerimiz ve pedagojik formasyona sahip bilişim öğretmenlerimiz ile çalışmalarını sürdüren Atölye Vizyon, çocuklarımızın erken yaşlarda teknolojiyi verimli kullanmaları,  hayal güçlerini ve problem çözme becerilerini geliştirmeleri, özgüvenlerini arttırmalarını hedeflemektedir.

 

Araştırmalar ve tecrübelerimiz neyi gösteriyor ?

 

Araştırmalar ve tecrübemiz gösteriyor ki en iyi öğrenme uygulayarak gerçekleşir. Çocuklarınız atölyemizde ilgi duydukları, merak ettikleri robotik çalışmaları  birebir deneyerek, üreterek ve uygulayarak öğreniyorlar.

Konusunda uzman mentörlerimiz ile hem eğleniyorlar hemde geleceklerini şekillendirecek çalışmalar yapıyorlar. Şüphesiz robotlara ve oyunlara ilgi duymayan bir çocuk yoktur. Bu ilgilerini keşiflerle ve yeni çalışmalarla canlandırmak, onlara gelecekte zorlukların üstesinden gelmelerine imkan veriyor.

Gelişime Katkı
Mutlu Çocuklar
Memnun Ebeveynler