AKILLI FABRİKA

Dünya genelinde birçok farklı meslek alanı mevcut. Robotlar ve yapay zeka, birçok insanın bir arada çalışarak yaptıkları işi tek başına yapabiliyorlar. Peki bu durum, yakın gelecekte işsizliği ortaya çıkarır mı? Ne gibi önlemler almalıyız?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte birçok meslek alanında insan gücüne ihtiyaç giderek azalmakta. Örneğin; bir araba fabrikasını düşünelim. Önceden insanlar arabanın montajını yapmaktaydı. Şu anda robotlar arabanın montajını yapmaktalar.

Bundan birkaç sene sonra kasiyerlik mesleğinden bahsetmiyor olabiliriz. Artık bazı büyük firmalar yapay zeka teknolojisini kullanarak sanal kasiyerler oluşturdular. Aşağıda gördüğünüz fotoğraf amazon.co  firmasına ait. Bu firmada kasiyerler yok. Yapay zekâ teknolojisi kullanılarak amazon.co uygulamasına kredi kartınızı tanıtmanız gerekmekte. Markete girerken telefonunuzdan qr kod okutarak markete giriyorsunuz. Market içerisinde alışveriş yaptıktan sonra, raflarda bulunan sensörler raflardan aldığınız ürünleri ve sizin hareketlerinizi takip ediyor. Marketten çıkarken de aldığınız ürünler hesabınızdan otomatikman kesiliyor.

Bazı meslekler giderek yok olmakta, aklımıza işsizlik artacak kaygısı gelebilir bununla birlikte yeni meslek alanları da ortaya çıkması muhtemeldir. Örneğin bu robotların bakımlarını yapmak için robot teknisyenliği, robot mühendisliği, yapay zeka mühendisliği (Bu bölüm bu sene itibariyle TOBB üniversitesi tarafından açılmıştır.) gibi bölümler oluşacaktır. Yakın gelecekte çocuklarımızın meslek ve istihdam kaygısı yaşamamaları için tüketen bireyler yerine üreten bireyler olmalarını sağlamamız gerekiyor.

Atölye Vizyonun felsefelerinden birisi de üreten bireyler yetiştirebilmek. 5 yaşından itibaren maker (üretici, üreten, yapan kişiler)  ruhunu çocuklarımıza aşılayarak, yapan & üreten nesillerin oluşması en büyük hedefimiz.

Yazımı Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözüyle sonlandırmak istiyorum;

“Tüketici yaşamak iyi değildir, üretici olalım.”

BUĞRA GÖREN

Atölye Vizyon'da çocuğunuz geleceğin teknolojisini öğrenerek  hem eğleniyor  hem de öğreniyor. Yeni keşifler yapıyor, üretiyor ve icatlar çıkarıyor.

Pinoo Kodlama, Robotik ve Maker Eğitim Kitleri 

 

Diğer Blog İçerikleri