Makine Öğrenmesi Nedir

Son zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkan makine öğrenmesi kavramı birçok kişiye yapay zekayı anımsatsa da aslında birbirini kapsayan iki ayrı alandır.

Peki nedir bu makine öğrenmesi?

En basit tanımı ile makine öğrenmesi; bilgisayarlara bizim söylemediğimiz şeyleri de yapmayı öğretecek algoritmalar oluşturma bilimidir. Buradaki asıl amaç aslında bilgisayarlara öğrenmeyi öğretmek.

Elbette tüm bu işlemleri yapabilmek için binlerce algoritmaya ihtiyaç var.

Yeni doğan bir bebek  başlangıç aşamasında öncelikle çevresindeki belirli nesneleri tanır daha sonra ise çok daha farklı nesneleri, nesneleri birbirinden ayırt etmeyi, nesneleri belirli kategoriler dahilinde sınıflandırmayı öğrenir. Bunu da taklit ederek, yaparak yaşayarak, çeşitli bağlar ve şemalar oluşturarak öğrenir.

Bilgisayarlar ise insanların öğrenme biçimini taklit ederek çeşitli anlamlandırmalar, yapay sinir ağları oluşturarak bu işlemi gerçekleştirirler.

Nerelerde makine öğrenmesini kullanıyoruz?

Kendini süren araçlar, sanal asistanlar, yüz tanıma sistemleri, alınan bir uçak biletine bağlı otel-restoran reklamları, insan kaynakları departmanları, spam tespitleri ve daha bir çok yer.

Verebileceğimiz en güzel örneklerden biri telefonlarımızda ya da Google fotoğraflardaki otomatik klasörleme işlemi. Fotoğraflardaki belli özellikleri yakalayarak fotoğrafları gruplandırıyor ve kullanıcıya sunuyor.

Gelelim asıl soruya, makineler nasıl öğrenir?

İki temel öğrenme türü ile öğretim işlemleri yapabiliyoruz. Bunlar;

  1. Denetimli öğrenme
  2. Denetimsiz öğrenme

Gelelim bunları incelemeye…

1.Denetimli Öğrenme:

Denetimli öğrenmede veriler yani girdi dediğimiz kavram tek başına bir anlam ifade etmez.

Bilgisayara burada hem verileri veriyoruz hem de veriler ile ne  yapacağını anlatıyoruz. İşin özeti verileri nasıl anlamlandıracağını öğretiyoruz. Bunu yapabilmesi içinse uygun algoritmalar oluşturuyoruz.

Her veri parçasından bir anlam bir sonuç çıkarabilmek için yüzlerce kod yazmak yerine oluşturulan uygun algoritmalar ile karşımıza çıkabilecek farklı durumlar için de kolaylıkla sonuca ulaşabilecek bir yapı oluşturabiliyoruz.

Konuyu bir örnek ile bağdaştıracak olursak;

Sosyal medya ile hayatımıza giren kişiye özgü oluşturulan pazarlama stratejileri.

Beğendiğimiz, satın aldığımız ürünler hatta konumuza göre bile karşımıza çıkan reklamlara hepimiz şahit olmuşuzdur. İşte bu teknolojinin arkasındaki sihir tam olarak bu.

Yaptığımız her bir eylem bir veri olarak kaydediliyor ve bu verilere çeşitli yönlerden bağımlı olan çıktılar karşımıza çıkıyor. Açıkçası bizleri para harcamaya, çeşitli yerleri,insanları tanımaya karşı güdülüyorlar.

2.Denetimsiz Öğrenme

Algoritmanın kendi kendine keşifler yapması, gözükmeyen örüntüleri keşfetmesi beklenir.

Denetimsiz öğrenme herhangi bir çıktıya ihtiyaç duymayan algoritmalar oluşturulur. Nedeni ise çok büyük çok daha karmaşık veriler ile çalışıyor olmak. Öyle ki gereken durumlarda kullanılabilen veri bankaları bile oluşturulmuş. Devasa veriler çeşitli gruplama (kümeleme), boyut azaltma işlemlerine tabii tutarak düzenlenirler. Tüm bu yapılanlar yapay sinir ağları olarak da adlandırılır.

Oluşturulan algoritmalar görüntü tanıma, konuşmayı metne çevirme, doğal dil üretimi de dâhil olmak üzere denetimli öğrenme sistemlerinden daha karmaşık işlem görevleri için kullanılır.

Atölye Vizyon bünyesinde atölyelerimizde çocukların öncelikle makine öğrenmesi mantığının kavranması istenmektedir. Mantığı pekiştirmek adına ise scratch, mblock gibi blok tabanlı programlar yardımı ile basit seviyede makine öğrenimi uygulamaları gerçekleştirilmektedir.

Ezgi Akdoğan

Kaynakça:

http://www.prowmes.com/blog/makine-ogrenmesi/

https://proente.com/makine-ogrenimi-nedir/

https://www.emrealadag.com/makine-ogrenmesi-nedir.html

http://www.prowmes.com/blog/makine-ogrenmesi/

https://www.egitimpedia.com/insanlar-nasil-ogreniyor-delile-dayali-yaklasim/

https://www.youtube.com/watch?v=YuhOCJ6FjC4

https://www.endustri40.com/makine-ogrenimi-nedir/

https://www.youtube.com/watch?v=NejoZ1o89Cs

Atölye Vizyon'da çocuğunuz geleceğin teknolojisini öğrenerek  hem eğleniyor  hem de öğreniyor. Yeni keşifler yapıyor, üretiyor ve icatlar çıkarıyor.

Pinoo Kodlama, Robotik ve Maker Eğitim Kitleri 

 

Diğer Blog İçerikleri