Maker üreten anlamına gelmektedir. Üreten insanlar, üreten çocuklar, kısaca üreten toplumlar düşünün. Peki üretmekten kasıt nedir yeni bir ürün ortaya çıkarmak mı yoksa olan ürünün üzerine yenilik katmak mı ?

“Maker movement” aslında kendin yap kültürüdür. İnsanın ihtiyacına yönelik bir ürün elde edip bunu teknoloji ile birbirine entegre etmesidir. Öğrendiği bir konu ile ilgili yeni bir ürün çıkarmasıdır.

Peki çocuklarımız ne kadar maker?

Onları nasıl maker yapabiliriz soruları hep karşılaştığımız sorular haline geldi. Malesef çocuklarımız daha maker kavramını bilmiyorlar. Bilmemeleri de çok normal değil mi çoğu öğrecim ilk atölyesine girdiğimde cetvel kullanmayı bilmiyordu. Silikon tabanca kullanırken annem-babam ve hatta öğretmenim kızar diyerek yerine bırakıyordu. Çocuklarımızın maker olması için önce anne ve babaların bu konuyu bilip, bilinçlenmesi gerekiyor. Öğretmenlerin velilerini bilinçlendirmesi gerekiyor. Tabii önce öğretmenlerin bilinçli olması gerekiyor.

Maker olmanın en önemli ve tek ön koşulu bence hayal gücü.En güzel hayal kurma gücü çocuklarda. Sınırı olmadan hayal ediyorlar fakat maalesef çoğu hayal olarak kalıyor.Hadi bakalım bunu yapmayı dene dediğimde aldığım cevap tam olarak; yapamam ki, nasıl yapacağım oluyor. Çocukların bir ürün üretebilmesi için yapabildiğini görmesi gerekiyor. Atölye Vizyon da bir maker atölyesi olarak çocuklara hayal ettiklerini ürüne dönüştürebilme fırsatını sunuyor. Her zaman çocuklara söylediğimiz ise Hayal et – Tasarla – Üret ve Paylaş.

Daha çok hayal eden ve üreten çocuklarla dolu yarınlar dileğiyle….