Maker Kimdir

Maker Kimdir?

Birçok yerde duymaya başladığımız maker ne demek ne kadar biliyoruz?

Çok da yabancı olduğumuz bir durum değil aslında. Annelerimiz eski tişörtlerimizden yastık kılıfı yapardı. Ya da kırk yama vardı. Parça parça kalan kumaşlar birleştirilip yatak örtüsü yapılırdı.

Instagram , YouTube, Pinterest gibi bir çok sosyal medya uygulamasında karşımıza çıkan maker kavramı da temel olarak bir şeyleri başka şeylere dönüştürmek, geliştirmek en önemlisi ise bunları yaparken teknoloji ile birleştirmek.

Bu hareketin amacına bakacak olursak da artık günbegün artmakta olan tüketici durumundan sıyrılıp üretici olabilmek için yapılan çalışmalar karşımıza çıkacaktır. Üreten hareketi de diyebileceğimiz maker hareketi başta STEM ile iç içe bir yapıya sahip. STEM (FeTeMM) dediğimiz olgu ise  Science (Fen), Technology (Teknoloji ), Engineering (Mühendislik) ve Mathematics (Matematik ) alanlarının iç içe olduğu bir sistemdir. Okullarda bu denli önemli hale gelmesindeki neden ise ana maddelerinde gizli. Bu maddelere baktığımızda karşımıza çıkan ilk adım “Para yerine yetenek” felsefesidir. Peki bu felsefe ne derece doğru, eksik yanları neler?

Para Yerine Yetenek

Parası olan insan her şeyi elde edebilecek gibi görünür aslında ancak durum pek böyle değildir. Evet para bir iş yapmak istediğimiz zaman büyük önem arz eden etkenlerden biri ancak bir fikrimiz, bir amacımız olmadığı takdirde bu para pek de bir işe yaramıyor. Paramızla yetenekli insanlar çalıştırabiliriz belki ama yeteneğe sahip olan ve kendini fark eden insan uzun süre bir başkasının gölgesinde çalışmaz. Bu noktada da yetene sahip olmak daha önemli bir durum haline gelir.

Başlangıç aşamasında sermaye olarak bir miktar paraya tabii ki ihtiyaç duyulacaktır. Girişimciliğin temel maddelerinden biridir bu aynı zamanda. Ancak her daim daha önemli olan şey yetenekler, fikirler ve kendinize olan inancınızdır.

Ezber Yerine Deneyim

Maker hareketinin diğer bir adımı ezberlemekten çok deneyimlemeyi öneriyor bizlere. Peki ama neden?

Okul hayatımızı düşünelim. Sınavlara girmeden önce geceler boyu ezberlediğimiz yüzlerce şeyden ne kadarını bugün hâlâ hatırlıyoruz? Pek azını… Bir de deneyler yaptığımız, geziler düzenlediğimiz dersleri konuları düşünelim. Daha fazlası hatırımızda. Bunun temel sebeplerinden biri o konularla ilgili anılar oluşturmuş olmamız, bağ kurmamız. Bazı bilgiler mutlak doğrudur biliriz ancak yine de onları kendimiz tecrübe etmemiz bizde daha büyük etkiler bırakacağı için başarı ve başarısızlık durumlarından her ikisinde de olumlu yönlere eğilmemizi sağlar.

Rekabet Yerine Paylaşım 

Maker olabilmenin en zor adımlarından biri sanırım rekabet yerine paylaşımı özümseyebilmek. Paylaşmak neden bu denli zor insanoğlu için konuşmaya başlasak bitmez. Biz yine de elimizden geldiğince gençlere ve çocuklara bunun öneminin aşılayabilmeliyiz.

Rekabetler gelişimi her daim destekler. Tabii ki içine hırs karışan, savaş haline gelen rekabetlerden bahsetmiyoruz. “O yaptıysa ben de yaparım.”, “Ben ondan daha iyisini yapabilirim.” diyen rekabetlerden bahsediyoruz. Benim geliştirdiğim bir proje bazen tek başına yeterli gelmeyebilir. Bu noktada “rakip” olarak adlandırdığım bir kişi ile çalışmalarımızı birleştirip birbirimize destek olarak bilgilerimizi paylaştığımız noktada daha verimli bir projeye ulaşabiliriz.

Kodlama, Çocukların Yaratıcılığını Geliştirir

Geleneksel eğitim anlayışı göz önüne alındığı zaman bir robotu satın alıp onu hareket ettirebilmek büyük bir başarı olarak görülebilir. Maker hareketi ve STEM göz önüne alındığında ise robotu satın almak yerine kendimiz yapabilmeliyiz. Kodladığımız, yönlendirdiğimiz bu robot şayet bozulursa tamirini yine biz yapabilmeliyiz. Yaptığımız bu robotu bir tane ile sınırlandırmayıp geliştirip çoğaltarak dünya pazarına açılabilmeliyiz. Yeni dünya şartlarında tüketici olmak bizi sadece bir yere kadar ayakta tutabilir. Bizimse bununla yetinmeyip üreten tarafa geçerek gelişmeyi ve ilerlemeyi bırakmamamız gerekmektedir. Dünya değişirken, gelişirken, bir yerlere giderken bunlardan uzak kalmak bizi sadece köreltir. “İşleyen demir pas tutmaz.” diye bir söz vardır. Ne kadar da doğrudur. Beyin de çalıştıkça, kullandıkça gelişen bir organdır. Benim hiç fikrim, yeteneğim yok demek o yüzden hata getirecektir. Ne kadar çok fikir üretir, araştırır, gelişmeye çalışırsanız bir noktadan sonra baktığınız her yerde yeni fikirler canlanır gözünüzde.

Maker olmak sanıldığı kadar zor değil. Önemli olan bakış açınızı değiştirebilmek.

Robotik ve Kodlama ile ilgili eğitim için Atölye Vizyon ile iletişime geçebilirsiniz.

Kurtköy Şube : Yenişehir Mah. Cumhuriyet Bulvarı, Dumankaya Cadde Sitesi, C Blok No:13 Kurtköy Pendik, İstanbul

0 216 251 16 64

Atölye Vizyon'da çocuğunuz geleceğin teknolojisini öğrenerek  hem eğleniyor  hem de öğreniyor. Yeni keşifler yapıyor, üretiyor ve icatlar çıkarıyor.

Pinoo Kodlama, Robotik ve Maker Eğitim Kitleri 

 

Diğer Blog İçerikleri