Kodlama, Robotik ve Maker Eğitmen Eğitimi

Kodlama,Robotik ve Maker

İyi bir eğitmene sahip olmak bir çocuğun başına gelecek en güzel şeylerin başında gelir.

Kodlama, Robotik ve Maker Eğitmen Eğitiminde olduğu gibi hepimiz çocuklarımızın iyi eğitmenlerden eğitim almasını isteriz. Yıllardır böyledir bu, değişmez ve değişmeyecektir. Değişmeyen ve değişmeyecek bir diğer şey teknolojinin çok hızlı geliştiği ve eğitim sistemine entegrasyonu konusudur. Çocuğun doğasında bolca mevcut olan hayal gücü, merak ve keşfetme duygularının teknolojinin verimli kullanımı sayesinde geliştirilmesi aslında çok kolay.

Neden Kodlama,Robotik ve Maker Eğitmen Eğitimi?

Kodlama, robotik, tasarım ve maker atölyeleri ile çocuklara yeni bakış açıları kazandırmak, içlerindeki yaratıcılığı ortaya çıkarmak, üretimin önemini kavramalarını uygulamalı olarak sağlamak çok keyifli ve önemli.

Arduino, makey makey, makeblock eğitim kitleri, lego eğitim, 3 boyutlu yazıcılar başta olmak üzere birçok materyal ve uygulama ile çocukların ilgi alanlarını keşfetmek, başarılı ve mutlu olacakları meslekleri seçebilmelerinde yardımcı olabilmek mümkün olabiliyor.

Teknolojinin son 20 yılda geldiği noktayı düşündüğünüzde bugün ilk okula giden bir çocuğumuzun üniversiteyi bitirdiğinde hazırlıklı olabilmesi için konunun ne kadar önemli olduğunu zihninizde canlandırabileceğinizi düşünüyoruz. Kodlama, robotik, maker her çocuğun ilgilenmesi gereken konular olduğu halde sadece teknik bir bölüm için gerekli olduğunu düşünsek bile ilk kez üniversitede teknolojik eğitim kitleri ile tanışan bir arkadaşımız ile çocukluktan bu yana kodlama, robotik ve maker projeleri ile ilgilenen, icat çıkaran ve konunun mantığını kavramış bir arkadaşımız arasındaki fark oldukça bariz olacaktır.

Kimler Katılmalı?

Çocuklara kodlama, robotik ve maker çalışmalarını sevdirecek, hayal güçlerini, merak duygularını, keşfetme ihtiyaçlarını doğru şekilde karşılayacak ve geliştirecek kişiler teknoloji konusunda kendisini doğru yetiştirmiş, işin özünü kavramış, işini ve çocuklarını seven kodlama, robotik, 3 boyutlu yazıcı ve maker konularında eğitim almış eğitmenlerdir.

Peki okullarda durum ne ? İlkokullarda, ortaokullarda, meslek lisesi hariç liselerde bu tarz çalışmalar var mı? Çocukların ve eğitmenlerin bir şeyler üretebileceği donanımlı kodlama, robotik, tasarım ve maker atölyeleri mevcut mu? Eğitmenlerin bilgi ve tecrübe düzeyleri hangi seviyede? Bu soruların cevabı günümüzde durumun pek iç açıcı olmadığını gösteriyor.

Türkiye’de ve dünyada kodlama, robotik, maker konularında tecrübeli eğitmenlere ihtiyaç ve talep olduğu kesin.  Peki nereden başlamalı ve neler yapmalıyız? Nasıl iyi bir maker eğitmen/maker öğretmen olabilirim? Kodlama ve robotik çalışmalarının maker hareketinde yeri nedir?

Çocuklar neden kodlama öğrenmeli gibi bir çok sorunun cevabını almak ve doğru bir başlangıç yapabilmek için sizleri Yeditepe Üniversitesi ile birlikte düzenlediğimiz kodlama, robotik ve maker eğitmen eğitimi sertifika programına bekliyoruz.

Atölye Vizyon'da çocuğunuz geleceğin teknolojisini öğrenerek  hem eğleniyor  hem de öğreniyor. Yeni keşifler yapıyor, üretiyor ve icatlar çıkarıyor.

Pinoo Kodlama, Robotik ve Maker Eğitim Kitleri 

 

Diğer Blog İçerikleri