Kodlama ile İlk Tanışma

Kodlama ile İlk Tanışma Nasıl Olmalıdır?

Teknolojinin hayatımıza girmesi, beraberinde birçok şeyi değiştirmiştir. Öyle ki birçok yeni alışkanlık edindiğimizi, birçok eski alışkanlığı sildiğimizi bu konu çerçevesinde bakarak gözlemlemek mümkündür. Bu duruma ise temel olarak kodlamaya giriş, kodlama eğitimi ve temel bilgisayar programları üzerinden örnek verilmesi doğru olacaktır.

Peki hem yetişkinler hem de çocuklar için kodlamaya giriş, kodlama ile ilk tanışma nasıl olmalıdır? Kodlama öğrenmek neden önemlidir?

Atölye Vizyon kodlama, robotik, maker ve 3 boyutlu tasarım konusunda çocuklara, gençlere ve yetişkin bireylere destek olarak hem başlangıç seviyesinde hem de ileri seviyelerde eğitim almalarını sağlıyor.

Kodlama Nedir?

Kodlama için en genel tanım ile “Programlamayı, bilgisayar yazılımlarını ve site oluşumunu mümkün kılan şey.” demek mümkündür. Buna ek olarak kullanılan internet tarayıcısı, telefonda yer alan uygulamalar, işletim sistemleri, Facebook, Twitter ya da İnstagram gibi sosyal medya sistemleri kodlama aracılığı ile yapılmaktadır. Bu yönü ile bakıldığında kodlama öğrenmenin insan için ne denli önemli olduğunun farkına varılacaktır. Peki çocukların kodlama öğrenmesinin nedenleri nelerdir?

Çocukların Kodlama Öğrenmesi İçin 3 Neden

 1. Kodlamanın Akademik Performans Üzerinde Olumlu Etkisi Vardır

İlk neden kodlamanın akademik performans üzerindeki etkisidir. Bu çerçevede bakıldığında kodlamanın akademik performans üzerindeki etkisini şu alt başlıklar ile açıklamak mümkündür.

 • Kodlamanın en önemli etkisi matematik ile bağlantılı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun temel nedeni ise şudur; soyut bir kavram olan kodlama, çocukların soyut kavramlar ile tanışmasını ve bu kavramları görsel hale getirmesini sağlar. Bu da matematiği fiziki dünyaya uyarlayan çocukların daha başarılı olmasını beraberine getirir.
 • Çocuklar için kodlama eğitimi alınması, yaratıcılığı destekler. Sürekli bir şeyler deneyen ve bunu rastgele bir şekilde yapan çocuklar, zamanla çözüm bulabilmek adına yaratıcılığını kullanmaya başlar. Bunun sonucunda ise daha yaratıcı, daha özverili bir çocuk kişiliği meydana gelir.
 • Çocukların problemleri çözebilmesi ve kodlama eğitimleri sebebi ile yaratıcılıklarını kullanması, onların özgüvenini olumlu anlamda destekler.
 1. Kodlama, Sosyal Becerileri Destekler
 • Sürekli karmaşık kodlar ile karşı karşıya kalan çocuklar odaklanma problemlerini ortadan kaldırırlar.
 • Kodlama eğitimi ile hatayı fark edip giderme gibi yetenekler kazanan çocuklar, hayatlarındaki zorluklar ile de aynı özveriyle mücadele etmeye başlarlar.
 1. Geleceğin En Sancısız Yolu; Kodlama
 • Çocukların yaşam becerilerinin güçlenmesi ve geleceğe doğru attıkları adımların sağlam hale gelmesi için kodlama gereklidir. Çünkü dijital çağın okuryazarlığı olarak tanımlanan kodlama, çocukların etrafında gelişen teknolojiyi anlamalarının en temel yoludur.
 • Küçük yaşta teknoloji ile tanışan bir çocuk, ilerleyen dönemlerde “seçilen” değil, “seçen” taraf olacaktır.

 

 

Peki bu denli avantajlı olan kodlama ile ilk tanışma nasıl olmalı?

Kodlama ile İlk Tanışma

Çocukların kendi seviyelerine uygun kodlama öğrenmeleri için geliştirilmiş olan birden fazla web sitesi vardır. Bu ücretsiz kodlama öğrenme sitelerine metnin devamından erişilmesi mümkündür.

 1. Code org

Angry Birds gibi oyunlar üzerinden çocukların yazılım öğrenmesini sağlayan uygulamadır. Facebook’un kurucusu olan Mark Zuckenberg de bu uygulamada yer almaktadır.

 1. Scratch

Yazılım öğrenme uygulamaları listesinin bir diğer ismi Scratch, özellikle 8 ila 16 yaşları arasında olan çocukları hedefleyen bir uygulamadır. Bu uygulama aracılığı ile çocukların hayal ettikleri her şeyi oluşturmaları mümkündür.

 1. mBlock

Daha önce herhangi bir şekilde bilgisayar programlama deneyimi olmayan çocukların kodlama ile ilk tanışma bağlamında bu uygulamayı kullanması mümkündür. Çocuklar kodlamayı bloklar şeklinde öğrenebilir.

 

Kodlama çalışmalarını web sitelerinden gerçekleştirebileceğiniz gibi kontrol kartları, robotlar, arttırılmış gerçeklik uygulamaları gibi fiziksel materyallerle proje tabanlı olarak da yapabilirsiniz. Bu noktada devreye 7 yaş ve üzeri her bireyin kolaylıkla kodlama yapabileceği Pinoo Kodlama, Robotik ve Maker kitleri giriyor. Yüzlerce eğitim videosu ve proje desteği ile her yaştan bireyin yararlanabileceği bilgi bankası, online ve offline olarak her zaman yanınızda. Karışık devre bağlantılarına gerek kalmadan tek bir kablo ile bağlantılarınızı yapabileceğiniz Pinoo Setleri ile herkes mucit olabilir!

Ayrıntılı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz

www.pinoo.io

Atölye Vizyon'da çocuğunuz geleceğin teknolojisini öğrenerek  hem eğleniyor  hem de öğreniyor. Yeni keşifler yapıyor, üretiyor ve icatlar çıkarıyor.

Pinoo Kodlama, Robotik ve Maker Eğitim Kitleri 

 

Diğer Blog İçerikleri