KODLAMA EĞİTİMİ

Kodlama Eğitimi

Kodlama ve kodlama eğitimi son zamanlarda oldukça popüler olmuş bir kavram. 21. yüzyılda kodlama artık sadece çocuklar için değil tüm herkesin öğrenmesi gereken bir yetkinlik ve gereksinim olduğunu söyleyebiliriz. Kodlama sözlük anlamı ile “Nispeten daha karmaşık görevleri yerine getirmek amacıyla bilgisayarlara kelime, komut ve aritmetik işlemlerle uygulama yapma faaliyeti”dir.

Kodlama Eğitimi Nedir ?

Kodlama eğitimi özünde sadece bilişim teknolojileri odağında olmayıp disiplinler arası etkileşimin sağlanması açısından önemli bir görevi üstlenmektedir. Kodlama, bir komutlar dizisidir. Özellikle Robotik kodlama kişilerin içinde soyut olan bir düşünceyi somut hale getirmek bağlamında kullanılan bir kodlama türüdür.

Neden Kodlama Eğitimi ?

STEM, İngilizce dört kelimenin baş harflerinden oluşan bir kelimedir.(Science, Technology, Engineering ve Math) Kodlama eğitimleri çocuklara matematik, bilim, problem çözme, takım çalışması, proje bazlı düşünme, yaratıcı sanatlar ve daha pek çok alanda beceri kazandırıyor. Çocuklar her şeyden önce algoritmik ve tasarım odaklı düşünebilmeyi keşfediyor.

Kodlama Eğitiminin Çocuklara Faydası

Yapılan bilimsel araştırmalarda analitik düşünme becerileri ve problem çözme yeteneğinin gelişim sürecinde kodlama eğitiminin son derece önemli olduğu ortaya konulmuştur. Yine benzer şekilde problem çözme, mantık yürütme, tahmin etme gibi yetkinlikler çocuklarımıza kazandırılmış olunabilir.

Kodlamaya kaç yaşında başlanmalı ?

Kodlama için gerekli mantıksal ve eleştirel düşünme becerilerine yeterince sahip olunması gerekmektedir. 7-17 yaş aralığındaki çocuklar temel düzey kodlama eğitimi alabilirler.

Kodlama Eğitimini kimler almalı ?

  • Üretmeye ve kodlamaya meraklı herkes
  • Algoritma mantığını öğrenmek isteyen herkes
  • Kodlama hakkında bilgi sahibi olmak isteyen öğretmenler

Kodlama Araçları Nelerdir ?

Blok tabanlı kodlama araçlarından başlıcası; Scratch MIT’nin geliştirdiği, özellikle 7-17 yaş arası çocukların kullanımına göre oluşturulmuş renkli, basit bir kullanıcı arayüzüne sahip programlama ortamıdır. Scratch programını, ücretsiz olarak scratch.mit.edu adresinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Kodlama Eğitimi Ücreti

Kodlama eğitimi ücretleri genellikle programın süresi ve verildiği kurumların referansları neticesinde ortaya çıkmaktadır.

Eğer sizin de kodlama ile ilgili eğitim alma düşünceniz var ise Atölye Vizyon kodlama eğitimi alarak yeni bir yetkinlik kazanabilirsiniz.

Kurtköy Şube : Yenişehir Mah. Cumhuriyet Bulvarı, Dumankaya Cadde Sitesi, C Blok No:13 Kurtköy Pendik, İstanbul

0 216 251 16 64

Atölye Vizyon'da çocuğunuz geleceğin teknolojisini öğrenerek  hem eğleniyor  hem de öğreniyor. Yeni keşifler yapıyor, üretiyor ve icatlar çıkarıyor.

Pinoo Kodlama, Robotik ve Maker Eğitim Kitleri 

 

Diğer Blog İçerikleri