Çocukların icat çıkarmalarının ne kadar gerekli olduğunu anlayabilmek için “Neden icat çıkarmamalılar?” sorusunun cevabını bulmalıyız aslında.

Çocuğumuzun başarılı olmasını istiyoruz şüphesiz. Mutlu olmasını da…

Peki şu soruların cevabını kendimizde bulabiliyor muyuz?

Başarı ve mutluluk için doğru meslek seçiminin ne kadar önemli olduğunun farkında mıyız?

Doğru mesleği seçmesi için çocuğumuza nasıl yardımcı oluyoruz?

Çocuğumuzun yeteneklerinin farkında mıyız?

Çocuğumuzun ilgi alanlarının farkında mıyız?

Çocuğumuzun ilgi alanlarını yeteneğe dönüştürmek için bir şey yapıyor muyuz?

Zaman içerinde yeni mesleklerin oluşacağı ve var olan mesleklerin de yenileneceğinin farkında mıyız?

21. yüzyıl düşünce becerileri konusunda bilginiz var mı?

Başarıya ulaşmak için zeka mı daha önemli, çalışmak mı?

Neden icat çıkarmamalıyız?

Bu soruları çoğaltmak mümkün. Eminiz sizin de aklınıza okurken ya da sonrasında başka sorular da gelmiştir.

Peki…

Bizce icat çıkarmak neden önemli ?

Çünkü;

  • İcat çıkarabilmek için bir sorunu ya da zor olan bir şeyi nasıl kolaylaştırabileceğimizi tespit etmiş olmamız gerekir. (Öyleyse icat çıkarmaya meraklı olan çocuk ya da genç etrafına duyarlıdır ve bir şeyler yapmak istiyordur.)
  • İcat çıkarabilmek için araştırma yapmak, sorunu ve çözümü oluşturan etkenlerin neler olduğunu tanımlayabilmek gereklidir. (Araştırma yapabilme, fikir yürütebilme, çözüme odaklanma sizce önemli mi?)
  • İcat çıkarmak ve işleri kolaylaştırarak maddi ve manevi keyif almak insanı motive eder ve öz güven sağlar. (Bilmek ve yapabilmek farklıdır. TV’de ya da Youtube’da bir şey izlediğimizde biliriz ama iş yapmaya geldiğinde o kadar kolay değildir.)
  • Bir şeyler yaptığımızda öz güvenimiz artacak ve başka şeyleri de yapabileceğimizi düşüneceğiz. (Çünkü artık sadece bilmiyoruz aynı zamanda yapabiliyoruz.)
  • Araştırmalarımız ve yapılan testler sırasında insanlar ile diyaloğa girmek, iş bölümü yapabilmek için ekibimizi genişletmek, canlıları gözlemlemek, sorular sormak, sorulara yanıt vermek bizi aynı zamanda sosyalleştirecektir.
  • Öğrenmeyi öğrenmek ve deneyimleyerek öğrenmek icat çıkarma konusu ile ne kadar da bağlantılı düşündünüz mü?
  • İcat sırasında malzeme bilgimizi arttırmak, malzeme tanırken farklı şeylerin aklımızda belirmesi ve gerektiğinde kullanabilmemiz çok önemli kazanımlar.

Bu maddeleri de arttırabiliriz.

Günümüzde teknolojinin hayatımıza çok hızlı girmesi, çocukların teknolojinin içine doğuyor olması, nüfus artışı ve rekabetin çoğalması, işsizlik rakamları, sınav baskısı, ödevler vs. derken çocuklar, gençler ve aileler zor zamanlar geçirebiliyor.

Hedefi olan ve ne istediğini bilerek o yönde ilerleyen gençlerin oranı ne yazık ki çok yüksek değil. Aileler şikayetçi ve belki de suçlu arıyor ancak bunun sonuca etkisi ne yazık ki yok.

Farkındalık yaratmak, ilgi alanlarını ve yetenekleri keşfetmek, heveslendirmek, meraklandırmak ve cesaretlendirmek için icat çıkarmalı çocuklar. Yapabileceklerini görmeliler. Yapabileceklerini gördükçe ilgi duydukları şeyi yapmak için gerekli öz güveni kendilerinde bulmalılar.

Çocuklar gelecekte sevdiği mesleği yapsın, teknolojiyi sadece kullanan ve tüketen olmasın, teknoloji üretmek için gerekli donanımı ve yeteneği kazanmada temelleri sağlam olsun diyoruz.

Arduino, Raspberry Pi, littleBits, 3D Kalem, 3D Yazıcılar, Makey Makey, Scratch, Makeblock Kitleri, Lego Robotik (Mindstorm EV3, WeDo 2.0), Cubetto, Arttırılmış Gerçeklik, Meccanoid XL 2.0, Snap Circuits, Piper Computer Kit, Güneş Enerjili Setler ve daha fazlası Atölye Vizyon’da.


Atölye Vizyon
Kodlama, Robotik, 3D Tasarım ve Yazıcı, Maker Atölyesi – Gebze

Peki nerede ve nasıl?

Soruların cevabı için  www.atolyevizyon.com

 

 

Atölye Vizyon'da çocuğunuz geleceğin teknolojisini öğrenerek  hem eğleniyor  hem de öğreniyor. Yeni keşifler yapıyor, üretiyor ve icatlar çıkarıyor.

Pinoo Kodlama, Robotik ve Maker Eğitim Kitleri 

 

Diğer Blog İçerikleri