Eğlenirken Kodlamayı Öğrenebileceğiniz 4 Oyun

Chrome, Firefox ve Safari birer tarayıcıdır ve web sitelerini gezmemize yararlar.

Çalışmak için sadece bir tarayıcıya ihtiyaç duyan oyunlar da bu kategoriye girmektedir.

Yani bir web sitesi üzerinde oynayabildiğiniz oyunların tamamı bu kategoriye girer.

Tarayıcı tabanlı oyunlar ya da web oyunları bundan yaklaşık 20 yıl önce ortaya çıktıklarında büyük ölçüde flash tabanlı bir yapıya sahiptiler. Güncel örnekleri ise yüksek oranda HTML5 tabanlıdır.

Java kodları ve plug-inler yardımıyla çalışan bu oyunların en belirgin özelliği ise hızlı şekilde ulaşılabilir olmalarıdır.

Kişinin kodlama becerisini geliştirirken eğlenmesini sağlayan en meşhur 4 oyunla karşınızdayız. Kodlarken oynamayı, oynarken kodlamayı sağlayan bu oyunlarla boş zamanlarınızda eğlenirken yazılım hakkında yeni şeyler öğrenebilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz.

CodeCombat

HTML5 tabanlı bir oyun olan CodeCombat, bir RPG deneyimi sunarken aynı zamanda yazılımın esaslarını da öğretiyor.

CodeCombat’ta bir kahramanı yönetiyor ve farklı maceralarda başarılı olmaya çalışıyoruz. İlk bölüm olan Kithard Dungeon, basit kodlama konseptlerini içeriyor. Oyun boyunca türlü kodlama mücadelelerine giriyor ve bölümler ilerledikçe kazandığımız deneyim puanlarıyla kahramanımızı da geliştiriyoruz.

CodeCombat’ın desteklediği yazılım dilleri arasında JavaScript, CoffeeScript, Lua ve Python bulunuyor. Programlamaya dair birçok ayrıntının yer aldığı bu oyunda; dizilim, değişkenler, metot yürütme, vektör çizimi ve daha birçok konuyu keyifli bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Code Hunt

Code Hunt; Microsoft Research tarafından geliştirilmiş, HTML5 temalı bir bilim kurgu oyunu.

Oyun, Java ve C# dillerini destekliyor. Pratik yapacağınız programlama konseptleri arasında aritmetik, döngülü ve şartlı anlatımlar mevcut.

CodinGame

CodinGame, kendini geliştirmek isteyen yazılımcılara zorlu mücadeleler sunuyor. Eğer eğlenirken yazılım becerilerinizi de geliştirmek istiyorsanız, CodinGame doğru adres diyebiliriz.

CodinGame, PHP, C# ve JavaScript’in de aralarında yer aldığı 20’den fazla programlama dilini destekliyor. Kullanıcı arayüzü de birçok özellikle dolu ve istediğiniz gibi ayarlayabileceğiniz şekilde düzenlenmiş.

Screeps

Screeps, binlerce kişinin internet üzerinden aynı anda oynayabildiği bir oyun. JavaScript’le uğraşan yazılımcılar için de biçilmiş kaftan.

Bu strateji oyununda creeps denilen üniteleri kontrol ederek maden kaynaklarını yönetiyor, arazinize kurulabiliyorsunuz. Binlerce kişiyle aynı anda oynadığınızı düşünürseniz, başkalarının creepsleriyle de karşılaşıyor olmanız mümkün.

Kaynak: http://sixrevisions.com/resources/games-that-teach-how-to-code/

Menekşe Altun

Atölye Vizyon'da çocuğunuz geleceğin teknolojisini öğrenerek  hem eğleniyor  hem de öğreniyor. Yeni keşifler yapıyor, üretiyor ve icatlar çıkarıyor.

Pinoo Kodlama, Robotik ve Maker Eğitim Kitleri 

 

Diğer Blog İçerikleri