Çocukların Kodlama Maceralarına Scratch İle Başlayın

Scratch ile Kodlama

Günümüzde teknoloji gittikçe gelişmekte ve bu gelişme çocukları da yakından ilgilendirmektedir. Çocuklar teknolojiyle etkileşime girme konusunda daha fazla istekliler ancak teknolojiyi etkili kullanma konusunda daha az deneyim ve bilgileri var. Şimdi her çocuğun elinde bir akıllı cihaz var ve bu cihazlarla tanışması engellenememekte. Ebeveynler de bu konuda büyük endişe duymakta.

Aslında önemli olan bu cihazlarla ne yaptıkları ve geçirdikleri süredir. İşte burada devreye ‘Robotik Kodlama’ girmektedir. Robotik kodlama sayesinde çocukların bu cihazlarla geçirdikleri süreler, olumsuz yönler ortadan kaldırılarak onların gelişimlerine katkı sağlayacak bir hale dönüşmektedir.

Robotik kodlamayı duyan ebeveynler, çocuklarının kodlamayı denemesini istiyorlar ancak nereden başlayacaklarını bilmiyorlar. Biz bu durumda Scratch programlama ile başlamalarını tavsiye etmekteyiz.

Peki nedir bu Scracth ve neden tavsiye ediyoruz?

Scratch, ABD’de bulunan MIT’in (Medya Lab’ında yer alan Hayat Boyu Çocuk Yuvası) geliştirmiş olduğu 8-16 yaş grubu çocukların kullanımına uygun tasarlanmış bir programlama dilidir ve tamamen ücretsizdir. Scratch’in sloganı Hayalinizi Kodlayın”. Çocuklar hayal ettikleri her şeyi bu programda yapabilirler. Ezber yerine deneyim…

Scratch Kullanmanın Faydaları

  • Yeni başlayanlar için basit bir ortamdır.
  • Görsel ve blok tabanlı programlamadır, böylece çalışırken yazılan kodları görmemizi sağlar. Çocuklar böylelikle endişeye kapılmadan istedikleri fonksiyonları mouse ile sürükleyerek kendi animasyonlarını, oyunlarını ve hikayelerini yaratabilirler.
  • Renkli bir ara yüze sahiptir. Böylece çocukları çalışma yapmaya teşvik eder.
  • Hazır fonksiyonlar kategorilere ayrılarak kolay biçimde kullanıma sunulmuştur. Böylece çocuk kod ezberlemeye gerek duymadan çalışabilir. Algoritma yapısını, noktalama işaretleri gibi dikkat edilmesi gereken yapıları kullanmadan kavrayabilir.
  • Çocuk Scratch’e ilk girişte kuklamız olan kedi ile karşılaşır. Eğer isterse kuklada ve sahnede değişiklik yapabilir ve çeşitli sesler ekleyebilir. Böylelikle eğlenerek kodlama öğrenebilir.
  • Scratch programlama, çocukların yaratıcı ve sistematik düşünmesine, doğru algoritmalar kurmasına yardımcı olmaktadır.
  • Ayrıca çocuğun başarısızlıktan korkmamasına, hatalarından ders çıkarmasına, pes etmemelerine ve tekrar tekrar denemelerine olanak sağlar.
  • Scratch sayesinde çocuğun bilgisayarda geçirdiği zaman kaliteli hale gelir.

Scratch indirmek isterseniz bu linki kullanabilirsiniz.  https://scratch.mit.edu/

Robotik ve Kodlama ile ilgili eğitim için Atölye Vizyon ile iletişime geçebilirsiniz.

Kurtköy Şube : Yenişehir Mah. Cumhuriyet Bulvarı, Dumankaya Cadde Sitesi, C Blok No:13 Kurtköy Pendik, İstanbul

0 216 251 16 64

Atölye Vizyon'da çocuğunuz geleceğin teknolojisini öğrenerek  hem eğleniyor  hem de öğreniyor. Yeni keşifler yapıyor, üretiyor ve icatlar çıkarıyor.

Pinoo Kodlama, Robotik ve Maker Eğitim Kitleri 

 

Diğer Blog İçerikleri