Çocuklara Niçin Kodlama Öğretmelisiniz_

Çocukların kod yazmasını sağlayarak, zihinsel becerilerini güçlendirmesini sağlayabilir, hayatlarında önemli farklar yaratmasına yardımcı olabilirsiniz.

Kod yazma hakkında hiçbir fikriniz olmayabilir. Ya da çocuğunuzun programlamayla ilgilenmeyeceğini düşünebilirsiniz. Bu düşüncelerinizi şimdilik bir kenara bırakın ve lütfen okumaya devam edin.

Steve Jobs, kısaca şöyle diyor: Bilgisayar programlamayı herkes öğrenmeli. Çünkü bu, size düşünmeyi öğretir.

NBA yıldızı Chris Bosh, Facebook’un ilk kadın mühendisi Ruchi Sanghvi, Microsoft’un kurucusu Bill Gates veya Will.i.am de aynı fikirde. Teknoloji akıl almaz bir hızla gelişirken, tüketici konumundan üretici konumuna geçenler, büyük farklar yaratıyor. Çocuğunuz bilgisayar teknolojileriyle ilgili bir meslek istemiyor olabilir. Basketbolcu, ressam, doktor ya da psikolog olmak istemesi neyi değiştirir? Kod öğrenmek, mesleğini daha iyi yapmasını sağlayamaz mı? Kesinlikle! Üstelik, yaşam kalitesini artırmak için ona yol da gösterebilir. Nasıl mı? Düşünme becerilerini geliştirmek, problem çözmek ve yaratıcı düşünmek… Evet, bunların tümü kod yazmayı öğrenerek gerçekleşebilir.

 

 

Çocuklar için Kodlama

Kod Yazmayı Öğrenmenin Çocuklara Faydaları

  1. Analitik düşünme becerileri kazandırır.
  2. Olay veya durumlar arasındaki ilişkileri görebilmesini sağlar.
  3. Yaratıcı düşünmesine yardımcı olur.
  4. Problem çözme yeteneğini artırır.
  5. Sistematik düşünmesini sağlar.
  6. Makinaların çalışma mantığını kavramasına yardımcı olur.

Çocukların kod yazmayı öğrenmesi, yalnızca yaptıkları meslekte değil, yaşamlarının tümünde fark yaratmalarını sağlar.

Çocuğuma Kod Yazmayı Nasıl Öğretebilirim?

Esasen yapmanız gereken, çocuklara kod yazmayı öğretmek değil, onları kod yazmayı teşvik etmek. Bunun için ne programlama yapmayı bilmeniz gerekiyor ne de iyi bir bilgisayar kullanıcısı olmanız. Tek yapmanız gereken, çocuklar için kodlama dersleri veren online programları çocuklarınıza göstermek. Birçoğu ücretsiz olan online programlama kursları ile çocuğunuzun eğlenerek kodlama yapmayı öğrenmesini sağlayabilirsiniz.
cocuklarda-teknolojik-bagimlilik-5.jpg
Oyun Oynayarak Kodlama Yapmak

Programlama yapma fikri size ya da çocuğunuza sıkıcı gelebilir. Ancak durum hiç de böyle değil. Dünyanın en büyük online kodlama dersleri veren web sitelerinden biri olan Code.org, Angry Birds gibi oyunları kullanarak, çocuklara kodlama öğretiyor. Türkçe dil seçeneği de bulunan Code.org’un yanı sıra yine oyunla kodlama öğreten ve ücretsiz olan Kodu da bu konuda oldukça işlevsel. Microsoft tarafından kurulan Kodu, çocuklar için yarışma programları da düzenliyor.

Siz de Kodlama Öğrenin

Programlama yapmayı öğrenmek için hiçbir zaman geç değildir. Bunun için yazılım uzmanı olmak zorunda değilsiniz. Basit programlar yazmayı öğrenmek, yalnızca birkaç haftanızı alır. Kendinizi geliştirmek, çocuklarınıza ilham vermek ve biraz da eğlenmek için, siz de bu hafta sonu kodlama yapmaya başlayabilirsiniz.

Anne Baba Okulu

Atölye Vizyon'da çocuğunuz geleceğin teknolojisini öğrenerek  hem eğleniyor  hem de öğreniyor. Yeni keşifler yapıyor, üretiyor ve icatlar çıkarıyor.

Pinoo Kodlama, Robotik ve Maker Eğitim Kitleri 

 

Diğer Blog İçerikleri