Çocuklar Neden Kodlama Öğrenmeli_

Günümüzde çocukların farklı becerilere sahip olması beklenmekte. Çocukların kendi sorunlarını kendilerinin çözebilmesi gerekiyor. Sorun çözebilmelerinin yanı sıra eleştirel düşünme ve iş birliği gibi 21.yüzyıl becerilerine de sahip olmalılar.

21. yüzyıl becerileri hakkında detaylı bilgi almak için bu link içerisinde yer alan blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

Çocuklara Neden Algoritma Öğretilmeli?

Algoritma ile çocuk, hayatta karşısına çıkacak herhangi bir problemi veya görevi hangi sırayla çözmesi gerektiğini çok iyi öğrenir. İhtiyacı olduğunda gerekli plan ve davranışları geliştirebilir. Algoritma, çocukların ihtiyaçları için gerekli mantıklı sıralama olarak ifade edilebilir. Kodlama sürecinde çocuk bir düşünme şekli geliştirir. Yani her şey algoritma ile başlar!

Kodlamanın temelini algoritma oluşturur. Kodlama ile çocuklar bilgisayar oyunu üretebilmenin yanı sıra elektronik devre, mekanik sistemler ve robotların kontrolünü sağlayabilirler. 3D yazıcırobotik atölyesi, kodlama ve maker atölyesi ile tanışan çocuklar istediğini üretmede hiç olmadığı kadar özgür!

Çocuklardaki Telefon ve Tablet Kullanımı

Çocukların, telefon ve tabletleri ellerinden düşürmüyor olmaları günümüzde birçok velinin şikâyet ettiği konular arasında yer almaktadır. Fakat farklı bir açıdan baktığımızda; teknolojiyi bu denli kolay anlayabilen ve kullanabilen çocuklar, teknolojiyi çok rahat üretebilir ve teknoloji dünyasına yön verebilir. Çocukların ellerinden telefonu ve tableti almak yerine çocuklara bu cihazlar içerisinde oynayabilecekleri oyunları nasıl yapabileceklerini göstermek çok daha yararlı olacaktır. Çocuklar kendi yaptıkları oyunlar ile oynamaktan çok keyif alırlar.

Kodlama Artık Çocuk İşi!

Kodlama yediden yetmişe herkesin öğrenmesi gereken bir hayat biçimi haline geldi. Birçok kurum ve kuruluş yabancı dilin yanı sıra kodlama öğrenmenin önemine vurgu yapmaktadırlar. Dünyada bu konuda çok sayıda atölye bulunmaktadır. Çocukların bu atölyelerde kodlama ile fikirlerini hayat geçirebilmesi kolaylaşmaktadır. Dolayısıyla çocuklar için kodlama artık çocuk işi!

Bunun yanı sıra Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg 11 yaşında kodlama ile tanıştı. Minecraft’ın yaratıcısı da 12 yaşında kendi oyununu yazmak için kodlama öğrendi.

Geleceğin girişimlerini, çocukların kodlama yetenekleri belirleyecek.

Çocukların geleceğin girişimcileri olabilmeleri için para yerine yetenek, rekabet yerine paylaşım ve ezber yerine deneyime ihtiyaçları var.

Bu sebeple tüketen değil üreten bir nesil için çocukları kodlama ile tanıştıralım!

Atölye Vizyon'da çocuğunuz geleceğin teknolojisini öğrenerek  hem eğleniyor  hem de öğreniyor. Yeni keşifler yapıyor, üretiyor ve icatlar çıkarıyor.

Pinoo Kodlama, Robotik ve Maker Eğitim Kitleri 

 

Diğer Blog İçerikleri