Çocuklar ve Kodlama

Çocuklar Kaç Yaşından İtibaren Kodlama Öğrenebilir?

Kodlama eskiden belirli bir kesim tarafından bilinmesi gereken bir uğraşı veya uzmanlık olarak görülürken günümüzde çok daha yaygın olarak kullanılan bir dil haline gelmiştir. Özellikler çocuklarda kodlama öğrenimi oldukça yaygınlaşmış ve birçok aile bu konuda destek almaya başlamıştır. Çocuklar kaç yaşından itibaren kodlama öğrenebilir veya kodlama öğrenmek çocuklar için zor mudur gibi soruların cevapları da bu sebeplerden dolayı çok fazla merak edilmeye başlamıştır. Sizler de bu konuda bilgi almak istiyorsanız atölyelerimizi ziyaret edebilir, iletişim numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Çocuklar Kodlama Öğrenebilir Mi?

Kodlama günümüzde kullanılan tüm araçlarda, cihazlarda, mobil uygulamalarda ve sosyal medya platformlarının temelinde vardır. Hal böyle olunca kodlama hayatımızın bir parçası haline gelmiştir. Kodlama öğrenmek ayrıca kişilerin zihinsel gelişimi ve genel olarak öğrenme hızını artırdığından çocukların kodlama öğrenmesi önemli bir konu haline gelmiştir. Kısacası günümüzde kodlama öğrenmek sadece yazılımcılar için değil aynı zamanda çocuklar için de etkili bir konu haline gelmiştir. “Çocuklar kodlama öğrenebilir mi?” konusu da bu noktada merak edilen bir durum haline gelmiştir.

Öncelikle çocuklar hatta isteyen herkes rahatlıkla kodlama eğitim alabilir ve bu alanda kendini geliştirebilir. Çocuklarda kodlama eğitimi bu alana yönelik çalışmaları için değil daha çok analitik düşünme becerilerinin geliştirilmesi ve öğrenme hızlarının arttırılması için tercih edilir. Tabii ki daha sonra bu alanda devam etmek isteyen çocuklar için erken yaşta alınan bu tarz eğitimler çok faydalı olur.

Kodlama Öğrenmek İçin En İdeal Yaş

Yapılan araştırmalarda kodlama eğitimlerinin çocuklarda çok daha etkili ve başarılı olduğu ortaya çıkmıştır. Yani yaş ilerledikçe aslında bu tip eğitimlerin öğrenilmesi çok daha zordur. Çocuklarda en ideal kodlama öğrenme yaşı için genelde okuma yazma öğrenme sonrası olan 5-7 yaş aralığı olduğu düşünülür. Bu kısmen doğru bir düşüncedir çünkü okuma-yazma becerisinin gelişmeye başladığı dönemlerde kodlama öğrenimi mümkündür. Hatta birçok ülkede çocuklara 5 yaşından itibaren kodlama eğitimi verilmeye başlanmaktadır.

Amerika’da birçok okulda kodlama eğitimi müfredatta yer alır. Hatta Avustralya’da okulların bazılarında kodlama dersleri zorunlu tutulmaktadır. Ülkemizde ne yazık ki okul müfredatında kodlama eğitimine yer verilmese de birçok kurum bu alanda eğitim vermektedir. Kurumlar, atölyeler çocuklara erken dönem kodlama eğitimi vermektedir. Çocuklarda kodlama eğitimi ilerleyen dönemlerde çocuğun gelişimi için çok önemlidir.

Çocuklar Nasıl Kodlama Öğrenebilir?

Birçok ülkede çocukların kodlama öğrenmesi için ders verilse de bu eğitimlerin okullarda verilmesi şart değildir. Çünkü kodlama eğitimi günümüzde kurslarda ve eğitim atölyelerinde sunulan bir eğitimdir. Yani çocuğunuzun bu eğitimi almasını istiyorsanız yapmanız gereken bu alanda eğitim veren iyi bir kurum bulmaktır. Atölye Vizyon bu noktada velilerin ve öğrencilerin en büyük destekçisidir. Profesyonel eğitmen kadrosu ve yüzlerce materyali ile okul öncesi dönemden başlayarak çocuklara gençlere ve yetişkinlere atölyeler düzenlemektedir.
Siz de 21. yüzyılda çağın gereksinimlerinden geri kalmamak için atölyelerimize katılabilirsiniz.

 

 

 

Atölye Vizyon'da çocuğunuz geleceğin teknolojisini öğrenerek  hem eğleniyor  hem de öğreniyor. Yeni keşifler yapıyor, üretiyor ve icatlar çıkarıyor.

Pinoo Kodlama, Robotik ve Maker Eğitim Kitleri 

 

Diğer Blog İçerikleri