Çocuğumun Algoritmik Düşünmesini Nasıl Sağlarım

Algoritmik düşünme veya bir sorunu çözmek için açık adımlar tanımlama becerisi Matematik ve Bilim gibi konularda çok önemlidir. Birçoğumuzun korkulu rüyası olan matematik, aslında farkına bile varmadan algoritma kullanır. Algoritmik düşünme; çocukların, problemleri parçalara ayırmalarını ve çözüme ulaşabilmek için farklı adımları bir süreç içinde yürütebilmelerini sağlar. Tabii bunun için önce problemi belirlemeleri gerekmektedir. Algoritmik düşünme sayesinde çocuklar problemlerini kendileri çözebilen bireyler haline geliyorlar. Hemen pes etmiyor, denemekten kaçınmıyorlar. Peki algoritmik düşünmeyi çocuğuma nasıl kazandırabilirim?  Tabi ki algoritma sayesinde…

Algoritma; bir problemin çözümüne ulaşmak için atılan sıralı ve mantıklı adımlardır. Ama çocuğa bu tanımı söylediğimizde hiçbir şey anlamayacaktır. Aslında algoritmayı günlük hayatımızda her yerde kullanıyoruz. İşte çocuğun da bunun farkına varabilmesi için oyun yoluyla destek sağlayabiliriz.

Öncelikle çocuğa kendi algoritmasını yazdırmakla başlayın. Örneğin; diş fırçalamak, yemek yemek, yumurta haşlamak gibi… Bu sayede çocuklar farkına bile varmadan döngüleri, görevleri sıralamayı ve koşullu mantık yapısını öğrenir. Üstelik bunu yapmak için bilgisayara ihtiyacınız yok. Bir kağıt kalemle bile yapılabilir.

Ardından akış şemalarını kullandırmayı deneyebilirsiniz. Akış şemaları; algoritmayı şekillerle ifade etmeye denir. Görsel bir ifade şekli olduğu için çocuğun daha çok dikkatini çekecektir.

Bunu dışında çocuğa uygulamalı olarak kek, pasta yaptırarak ya da dişlerini fırçalatarak da algoritmayı öğretebilirsiniz. Hem eğlenceli hem de öğretici bir etkinlik olacaktır. Ya da internetten şekil tamamlama görsellerini çıktı alarak çocuklara algoritma mantığını kavratabilirsiniz. Yine aynı şekilde internetten labirent çözme bulmacalarını indirerek de algoritma oyununa dönüştürebilirsiniz veya kendiniz evde bir labirent oluşturabilirsiniz. Böylece çocuğunuz hem oyun oynayacak hem de günlük hayatında da algoritmayı kullandığının farkına varacaktır. Çocuğunuza algoritmayı öğretmenin diğer bir yolu da code.org gibi siteleri kullanmaktır.

Unutmayın çocuğunuza algoritma mantığını öğretmenin birçok yolu var ama önemli olan onun ilgi alanına göre bu mantığı sunmaktır.

NURDAN DEMİR

Atölye Vizyon'da çocuğunuz geleceğin teknolojisini öğrenerek  hem eğleniyor  hem de öğreniyor. Yeni keşifler yapıyor, üretiyor ve icatlar çıkarıyor.

Pinoo Kodlama, Robotik ve Maker Eğitim Kitleri 

 

Diğer Blog İçerikleri