Çevrim içi eğitim ortamlarında ders hazırlamak ve sürdürmek, geleneksel eğitim ortamlarından çok daha farklıdır. Çevrim içi eğitimin etkili ve verimli olabilmesi, geleneksel eğitime oranla çok daha titiz bir hazırlık sürecini gerektirir. Hazırlık ve iletişim her eğitim türünde önemlidir ancak özellikle çevrim içi eğitimde başarının anahtarıdır (Johnson & Lehmann, 2008). Çevrim içi dersin ilk haftası, öğrenenlerin derse devam edip etmeyeceğini ve öğrenenler tarafından derse gösterilecek ilginin derecesini belirleyen kritik bir dönem olarak görülebilir. Bir çevrim içi ders için gösterilen çabanın yüzde 70’i ilk ders haftası ve öncesindeki hazırlık sürecinde gerçekleşir, buna 70/30 kuralı denir (Johnson & Lehmann, 2008).

Çevrim içi eğitmen öğrencilerin tümünün derse devam etmelerini sağlayamaz ancak korku ve endişe nedeniyle terk edenlere engel olabilir. Bu nedenle eğitmenlerin çevrim içi eğitim sürecini nasıl yürütmeleri gerektiğini bilmeleri önemlidir. Geleneksel eğitim ortamlarında ders vermeye alışkın olan eğitmenler çevrim içi eğitim ortamlarına adapte olmakta zorlanabilir. Çevrim içi eğitim ortamlarında görev yapacak eğitmenlerin ders içeriklerini hazırlama ve çevrim içi dersleri sunma konusunda eğitim almaları gerekebilir (Karataş, 2008).

Çevrim içi eğitime iyi bir başlangıç yapmak için iletişim oldukça önemlidir. Çevrim içi ders başlamadan önce öğrenenlere e-posta yollamak ve etkileşimi mümkün olduğunca erken başlatmak gereklidir (Johnson & Lehmann, 2008). Derslerde işleyişin nasıl yürüyeceğine dair mesajlar, siteyle ilgili tanıtımlar, kayıt olma ve giriş yapma gibi temel bilgilendirmeler kurum ya da kuruluşun bir yönlendirme programı yoksa eğitmenler tarafından yapılmalıdır. Çevrim içi dersin ilk birkaç haftasında pek çok öğrenen, nasıl ilerleyeceğini bilmediğinden endişe duyabilir ancak kendini küçük düşürme korkusuyla soru sormaktan çekinebilir. Bu nedenle eğitmenlerin sıkça sorulan sorular bölümünde öğrenenlerin karşılaşabilecekleri sorunlarla ilgili detaylı açıklamalarda bulunmaları, öğrenenlerin alışma sürecine olumlu katkı sağlayacaktır. Öğrenenleri iletişim kurmaya, kendileri ve dersle ilgili paylaşımlarda bulunmaya teşvik etmek yine eğitmenlere düşen sorumluluklardandır. Çevrim içi ders öncesinde ya da çevrim içi dersin ilk haftasında öğrenenler arasında iletişim kurulmasını sağlamak, gönderilen mesaj ve sorulara hızlı yanıt vermek öğrenenlerde olumlu bir izlenim uyandıracaktır.

Çevrim içi derslere başlamadan önce hedef ve amaçlar, konuların haftalara göre dağılımı, ölçme ve değerlendirmeye ait bilgilerin yer aldığı bir izlence paylaşılmalıdır. İlk hafta daha kolay konular ve kolay ödevler verilerek öğrenenlerin başarılı hissetmelerini sağlamak önemlidir. İlk ders haftası daha çok öğrenenlerin derse olan güvenlerini arttırmak için harcanmalıdır (Johnson & Lehmann, 2008). Derslere katılım göstermeyen ve etkileşim kurmayan öğrenenler kısa sürede fark edilip iletişime geçilmelidir.

Çevrim içi eğitimde, ders sitesinde bulunan tüm bağlantılar ilk ders haftasından önce tekrar kontrol edilmelidir. Sitenin kullanışlı olması ve site içerisinde gezinmenin kolay olması öğrenenlerin daha aktif katılım göstermelerinde önemli bir faktör olabilmektedir. Eğitmenlerin sitedeki önemli ya da karıştırılabilmesi muhtemel noktaları ekran alıntısı yaparak açıklamaları, öğrenenlerin site içerisinde kaybolmalarını engelleyebilir.

Çevrim içi eğitim ortamında eğitim programı geliştirmek uzun ve zor bir süreçtir (Türkoğlu, 2003). Çevrim içi eğitime başlanmadan önceki hazırlık aşamasında tüm süreç titizlikle planlanmalıdır. İlk ders haftası, eğitmen ve öğrenenler açısından çevrim içi dersin sonraki haftalarını doğrudan etkileyici niteliktedir. İyi bir hazırlık aşaması uzun vadede başarıyı sağlayabilmektedir (Johnson & Lehmann, 2008). Kritik ilk hafta sona erdikten sonra eğitmenler öğrenenlerin ilk heyecanını son haftalara kadar sürdürmelidirler.

 

Canan Konyaoğlu

 

Kaynaklar:

Johnson, K., & Lehmann, L. (2008). The All-Important Window of Time: Precourse Work through the First Week. In Making the Move to eLearning: Putting Your Course Online (pp 155-174). Maryland: Rowman & Littlefield Education.

Karatas, S. (2008) . Gazi Üniversitesi Uzaktan Eğitim Programının Ders İçeriği Geliştirme Sürecinin Öğretim Elemanı Bakış Açısıyla Değerlendirilmesi

Turkoglu, R. (2003). İnternet Tabanlı Uzaktan Eğitim Programı Geliştirme Süreçleri The Turkish Online Journal of Educational Technology – TOJET July 2003 ISSN: 1303-6521 volume 2 Issue 3 Article 14

Atölye Vizyon'da çocuğunuz geleceğin teknolojisini öğrenerek  hem eğleniyor  hem de öğreniyor. Yeni keşifler yapıyor, üretiyor ve icatlar çıkarıyor.

Pinoo Kodlama, Robotik ve Maker Eğitim Kitleri 

 

Diğer Blog İçerikleri