Blok tabanlı kodlama nedir

Çocuklar için blok tabanlı kodlama neden önemli bundan bahsedecek olursak ;

Kodlama ve yazılım kavramları çocuklara ilk bakışta bir anlam ifade etmiyor. Bu kavramları çocukların aklında somutlaştırabilmek için blok tabanlı kodlama araçları çok önemli bir yer tutuyor.

Blok tabanlı programlar çocuklara kodlamanın mantığını en sade ve basit şekilde kavratırken aynı zamanda eğlenceli görseller barındırdığı için çocuklar tarafından çok seviliyor . Kullanım kolaylığı da işin başka bir güzel tarafı .

Çocuklar; programda bulunan kod bloklarını amaçları doğrultusunda, uygun algoritmayı kurarak puzzle gibi birleştiriyorlar ve programı çalıştırıp nasıl sonuçlar çıktığını gözlemleyebiliyorlar .

Bu uygulamaların çoğu görsel arayüz bakımından eğlenceli ve dikkat çekici olduğu için ve aynı zamanda sürükle – bırak tekniği ile kullanım kolaylığı sağladığı için çocuklar kodlamaya başlarken ilk adım niteliğinde önemli bir başlangıçtır.

Blok tabanlı kodlama uygulamalarına örnekler verecek olursak ;

En yaygın olarak kullandığımız scratch programından bahsedebiliriz. Benzer şekilde m-block , code.org, kodu game lab uygulamaları da blok tabanlı kodlama araçları olarak kullanılabilir.

Gülden Gülçiçek

 

Atölye Vizyon'da çocuğunuz geleceğin teknolojisini öğrenerek  hem eğleniyor  hem de öğreniyor. Yeni keşifler yapıyor, üretiyor ve icatlar çıkarıyor.

Pinoo Kodlama, Robotik ve Maker Eğitim Kitleri 

 

Diğer Blog İçerikleri