BÖTE Öğrencilerine Tavsiyeler

Öncelikle kendim de BÖTE Bölümü mezunu bir öğretmen olarak, bölümde okuyan veya bu bölümü seçmek isteyen arkadaşlara bazı tavsiyelerim olacak.

Tavsiyelerime birkaç soru ile başlamak istiyorum.

  • Bölüm içeriği hakkında gerekli araştırmayı yaptınız mı?
  • Beklentilerinizi karşılıyor mu?

Bu bölümden mezun biri olarak benim beklentilerimi çok karşılamadı.

Genel olarak bakıldığında Bilgisayar Öğretmenliği,  bilgisayarla ilgili bir bölüm olarak düşünülse de eğitim yönü, teknik yönünden daha ağır basmaktadır. Yeni teknolojileri derse adapte edip öğrencilere aktarmak yerine var olan içerik sunuluyor.

BÖTE Bölümleri kendisini çağın gerekliliklerine göre pek yenilemiyor. Durum  böyle ise biz kendimizi bir adım öteye taşımak için neler yapmalıyız?

Böte öğrencisi olarak 21. yüzyıl becerilerine sahip miyiz?

– Eleştirel Düşünme

– Yaratıcılık ve Yenilikçilik

– İş Birliği

– İletişim Kurma

– Bilgi ve Medya Okuryazarlığı

– Girişimcilik, Liderlik, Sorumluluk

Çağın tüm bu gereksinimlerini barındırmak için biz de kendimizi geliştirmeliyiz.

Üniversitelerin ders içeriğinde olmayan yukarıda bahsi geçen tüm konular, BÖTE öğrencilerinin öz geçmişlerinde ilk aranan özellikler kısmında yer alıyor. Bu sorunu ortadan kaldırmak için kendimiz araştırma yaparak kişisel gelişimimize katkı sağlamalıyız.

İnternet gibi bir imkanımız varken gelişime ve yeniliğe kayıtsız kalmamalıyız.

Mutlaka arduino, robotik kodlama, maker, 3D tasarım konularında bilgi sahibi olmalıyız.

Yarışmalara katılmayız. Youtube kanalları, blog yazıları, sertifika programları gibi oluşumların içinde yer alarak kendimizi ileriye taşımalıyız.

Eğitimde fırsat eşitliği yaratmak için var olan sürece destek olmalıyız. Tavsiyelerimize kulak verirseniz ve uygulamaya geçerseniz Atölye Vizyon’da sizlere de kapılarımız açık 😊

Atölye Vizyon'da çocuğunuz geleceğin teknolojisini öğrenerek  hem eğleniyor  hem de öğreniyor. Yeni keşifler yapıyor, üretiyor ve icatlar çıkarıyor.

Pinoo Kodlama, Robotik ve Maker Eğitim Kitleri 

 

Diğer Blog İçerikleri