Arduino İle Robotik Kodlama

Arduino Nedir?

Arduino bir mikro denetleyicidir. Peki mikro denetleyici ne demek? Programlayarak kontrol edebileceğimiz bir kart aslında. Hayal gücümüze bağlı pek çok projeyi hayata geçirebiliriz. Bilgisayarın ana kartı gibi de düşünebiliriz. Gerekli olan tüm parçaları beyinle iletişim kurdurup kodlarız. Oldukça kolay!

Üzerinde dışarıyla iletişim kurması için pek çok pin mevcut. Siz istediğiniz sensörleri motorları  modülleri arduinonuza bağlayabilirsiniz. Sensörlerden bahsetmişken ne olduğunu hatırlayalım. Aslında günlük hayatta sensörlerle çok sık karşılaşırız. Bir alışveriş merkezine gittiğimizde bir sensör bizi karşılar ve kapılar açılır  ya da ellerimizi yıkayacağımız musluklar da sensörler vardır.  Yani algılayıcılar. Elimizi gördüğü sürece çalışır sonra kapanır bu şekilde kodlanmıştır. Denediğinizde çok kolay olduğunu göreceksiniz. Sensörden bilgi okunuyor eğer önünde engel var ise musluk çalışıyor yoksa su akıtmayı kesiyor. Türkçesini yazması çok kolay peki bunu bilgisayar diline nasıl çevireceğiz derseniz o işte oldukça basit!

Biz kolaylıkla kodlama yapalım çocuklarla paylaşalım diye mBlock hazır ol da bekliyor. Scratch daha önce kullandıysanız onun aynısı diyebiliriz. Tek farkı mBlock da robotlar adında bir sekme olması. Arduino ile çalışacaksak ve kolay bir kodlama platformu istiyorsak bizim için eşsiz bir fırsat. Puzzle gibi, aynı Türkçe konuştuğumuz gibi kodlanıyor ve kartınıza yükleyip çalıştırması kalıyor.

Projenize bağlı arduino seçimi şart! UNO, MEGA, NANO pek çok çeşidi var. Eğer siz bir robot yarışmasına katılacaksanız  amacınıza uygun ağırlık yapmayacak olan NANO modelini seçmelisiniz. Ya da çok daha fazla giriş çıkışa ihtiyacınız olan bir proje yapacaksanız MEGA modelini kullanmalısınız.

Hayal gücümüze bağlı her projeyi yapabiliriz demiştik hemen bir örnek verelim. Basit bir hırsız alarm sistemi kuracaksak bir sensör bir uyarıcı bir de beyne ihtiyacımız var. Bu proje için UNO model arduino kullanabiliriz. Sensörümüzü ve uyarıcımızı arduino ya bağlıyoruz.

Örnek bağlantı şeması verilmiştir.


(LED ve PIR bağlantıları ile kodlama ekranı pinleri değişiklik gösterebilir. Siz hangi çıkış pinlerini kullandıysanız onu kodlamalısınız. )

mBlock da eğer sensörden okunan bilgi 1 ise hırsız var demektir kırmızı LED yansın diyoruz değilse sönsün şeklinde belirtiyoruz. Nasıl bir sonuç istiyorsak algoritmamızı ona uygun şekilde hazırlamalıyız.

Algoritma konusu hakkında bilgimiz yok ise Nedir bu robotik kodlama blog yazımızı okumalısınız.

Ve işte bu kadar kolay! Sistemi dilediğiniz yerde çalıştırabilirsiniz😊

Sizler de derslerinize kodlamayı entegre etmek istiyorsunuz ama nereden başlamanız gerektiğini bilmiyorsanız sizi Atölye Vizyon ile tanışmaya davet ediyoruz.

Yazar: Hümeyra Dere

Atölye Vizyon'da çocuğunuz geleceğin teknolojisini öğrenerek  hem eğleniyor  hem de öğreniyor. Yeni keşifler yapıyor, üretiyor ve icatlar çıkarıyor.

Pinoo Kodlama, Robotik ve Maker Eğitim Kitleri 

 

Diğer Blog İçerikleri