3d Yazıcılar ve Eğitim

3D yazıcılar, ilk olarak 1984 senesinde ortaya çıktı. Yeni bir teknoloji olmasa da o dönemlerdeki etkisi anlaşılamadı ve yaygınlaşmadı. Bu yazıcılar şimdilerde endüstri sektörü için yedek parça üretimi ve imalatında kullanılmaya devam edilmekte. Yazıcılar ile ilgili değişim ve gelişimin endüstri alanında bir değişimi tetikleyeceği de konuşuluyor. Çünkü çok daha hızlı ve verimli bir üretim imkânı sunan yazıcılar ile ev bile üretilebiliyor.

Yazıcıların kullanım alanı pek yaygın değil ama giderek yaygın hale geliyor. İleride, her evin sahip olması gereken teknolojilerden birisi haline gelebilir. Şimdilerde ise, “kendin tasarla kendin yap” akımını benimseyenler tarafından tercih edilen bir teknolojidir.

Ne İşe Yarıyor?

3D yazıcılar, hayalinizdeki her objenin üretimi mümkün hale getiriyor. Bunun için Solid gibi yazılımları kullanarak, üretmek istediğiniz parçanın 3D formatında çizimi yapmanız yeterlidir. Bu çizim yazıcıya gönderilerek 3D şeklinde çıkarılabilir. Bu özellik, bazı sektörlerde kullanılıyor. Örneğin, otomotiv sektörlerindeki parçalar 3D ile imal ediliyor.

3D ve Eğitim

3D yazıcılar, kısmen de olsa eğitimin bir parçasıdır. Özellikle tıp fakültelerindeki organların tanıtımı için 3D yazıcılarla imal edilen organ örnekleri kullanılıyor. Ancak 3D yazıcıların eğitimde aktif şekilde kullanımı bu gibi modellere dayanmıyor. Daha çok yaratıcılığın ve üretkenliğin desteklenmesi için tercih ediliyor.

Özellikle çocukların hayallerindekileri çizmeleri ve bu çizimlerin 3D yazıcılarla elde edilmesi önemli bir eğitim uygulamasıdır. Çocukları tasarlamaya ve üretmeye teşvik edici yöntemdir. Dünyanın çeşitli ülkelerinde uygulanan yöntemle yaratıcı düşünme ve inovasyon eğitimleri verimli bir şekilde çocuklar üzerinde uygulanabiliyor.

Araştırma ve Kurgulama

Erken dönemlerde başlanılan yaratıcılık ve özgün fikir üretmeye yönelik eğitimler, ilgili becerilerin sonraki yaşlarda artmasını sağlıyor. Çocuklar, bir objeyi veya nesneyi üretmeden önce zihinsel araştırma becerilerini kullanılıyor. Daha sonra ise, kurgulama adımına geçiyor. Bu süreçlerin her birisinde çocuk, kendini gerçekleştirme eğilimi içerisindedir. Kurgulanan parçanın program yardımıyla tasarlanması ve neticesinde 3D yazıcıyla üretilmesi, önemli bir mutluluk ve motivasyon sağlıyor. Çocukların 21. yüzyıl becerilerini kazanması için 3D yazıcıların eğitim uygulamalarına kazandırılması elzemdir.

Atölye Vizyon olarak maker hareketinin en önemli araçlarından 3D yazıcıları atölyelerimizde etkin olarak kullanmaktayız.

Daha detaylı bilgi almak için 0 551 166 04 44 telefon numarasından bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Atölye Vizyon'da çocuğunuz geleceğin teknolojisini öğrenerek  hem eğleniyor  hem de öğreniyor. Yeni keşifler yapıyor, üretiyor ve icatlar çıkarıyor.

Pinoo Kodlama, Robotik ve Maker Eğitim Kitleri 

 

Diğer Blog İçerikleri