3Boyutlu Yazıcı

Üç boyutlu baskı sanal ortamda tasarlanmış herhangi şekildeki bir üç boyutlu nesnenin katı formda basılması işlemidir. Bu işlemi gerçekleştiren cihazlara ise üç boyutlu yazıcı adı verilir. Baskılar birçok türde hammaddenin kullanılması ile yapılabilir. Normal kullanıcı bazında en yaygın kullanımı olan hammadde PLA ve ABS adı verilen sert plastiklerdir. İlk üç boyutlu yazıcı 1984 yılında Chuck Hull of 3D Systems firması tarafından üretilmiştir. Günümüzde ise birçok firma üç boyutlu yazıcı üretmeye ve satmaya başlamıştır.  Üç boyutlu yazıcılar büyük oranda kendi parçalarını basabilir. Elektronik parçalar ve motorlar dışında neredeyse bütün mekanik parçalar 3D yazıcı tarafından basılabilir. İleride üç boyutlu yazıcıların kendisini tamamen basabilecek özelliklerde olması tahmin edilmektedir.

3D Yazıcı Nasıl Çalışır

Öncelikle yapılması gereken, elde bir tasarım dosyasının bulunmasıdır. Formatı ise STL’dir.

Ardından bu tasarım dosyası, dilimleyici (slicer) adı verilen bir programa atılır. Bu programın amacı, tasarımdaki nesneyi, yazıcının belirlenen özelliklerine uygun olarak katman katman dilimlemesini sağlamaktır. Kısacası dilimleyiciler, yazıcıya bu parçayı nasıl basacağı hakkında bilgiyi verirler. En çok kullanılanları Ultimaker Cura ve Simplify3D‘dir.

Dilimleyicide gerekli işlemler yapıldıktan sonra bir SD kart ya da USB aracılığıyla bu dosya 3D yazıcıya aktarılır. Kart veya USB bellek kullanarak kablosuz bağlantıyla yazıcı çalıştırılabileceği gibi, USB kabloyla doğrudan bilgisayara bağlanarak da bu işlem yapılabilir (üstelik canlı olarak takip de edilebilir). Dilimlenmiş dosya (.gcode formatında) yazıcıya aktarıldıktan sonra yazıcı çalıştırılır ve işlemeye başlar. Burada yazıcının yaptığı işlem, filamenti (iplik şeklinde olan plastiği) bir motor aracılığıyla çekerek sıcak bir uçta eriyerek tablaya dökülmesini sağlamaktır. Dilimleyicinin amacı burada devreye girer. Yazıcı ilk taban katmanını yapar, ardından bir tık yükselir ve bir üst katmanı yapar, ardından bir tık yükselir… İşlem bu şekilde devam ederek nesneyi oluşturur.

3D Yazıcı

3d yazıcılar gıda, giyim, savunma sanayi, otomotiv, sağlık gibi bir çok sektörde kullanılıyor.

  • NASA (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi) astronotları ihtiyacı olan materyalleri uzaya gönderdikleri özel bir 3D yazıcıdan basarak elde ediyorlar.
  • Ortopedik çözümlerde, giysilerde, saat ve bileklik gibi aksesuarlarda 3D baskı teknolojisinden yararlanılmaktadır.
  • Ünlü spor markaları son dönemlerde spor ayakkabılarının tabanlarında ve çeşitli bölgelerinde 3D baskı kullanarak seri üretime geçirdiler.
  • Medikal alanda ise gelişmeler fazlasıyla olumlu. 3D yazıcı ile protezler ve hastalara özel anatomi modelleri elde edilmektedir. 3D baskı ile organ yapımı mevcutturi
  • 3D yazıcı ile ev inşaa etmek de mümkün.
3D Yazıcı

Stereolithopgraphy (SLA) Teknolojisi: Bilinen en eski baskılama teknolojisidir. Bu teknolojide kullanılan ham madde akışkan foto polimer dir. Baskılama için hammadde yarı akışkan bir forma gelecek şekilde eritildikten sonra katman oluşmaktadır. Bu katmanlar ultraviyole ışınlamayla bütün bir hal almaktadır. Ultraviyole ışınlama ile tüm katmanlar işlem görerek sonunda 3 boyutlu katı bir baskı elde edilmektedir. 

Digital Light Processing (DLP) Teknolojisi: SLA baskılama sistemiyle hemen hemen aynıdır. İkisinde de akışkan reçineyle üretilmektedir ve baskıyı işlerken ışıktan faydalanır. SLA ışığı lazerle sağlarken DLP tekniği ise bunu özel bir projektörle sağlamaktadır.

Fused Deposition Modelling (FDM) Teknolojisi: FDM 3 boyutlu baskılamada en yaygın kullanıma sahip tekniktir. İşleme başlamak için yazıcıya bir 3 boyutlu model bilgisi aktarılır. Bilgisayar destekli veriyi yazıcı okur ve baskılamaya başlar. Termo plastik malzeme yazıcının ‘extruder’ diye adlandırılan kısmında eritilerek X ve Y koordinatlarında baskı alımı yapılır. Tablanın en alt kısmından başlayarak Z koordinatları boyunca katmanlar serilir ve baskı sonunda katı formda bir model elde edilir.

SLM (Selective Laser Melting) Teknolojisi SLM (Seçici Lazer Eritme) tekniği birçok yerde SLS tekniği olarak addediliyor. Bu teknikte toz metaller yüksek güçte bir lazer ile 3D baskı haline getiriliyor. Bu teknoloji havacılık ve medikal sektörlerinde kullanılmaktadır. Alüminyum, paslanmaz çelik ve titanyum gibi malzemeler kullanılabilir.

Daha Fazla Video İçin Youtube Kanalımızı Ziyaret Edebilirsiniz

YOUTUBE